Britaniya ukraynalı qaçqınlar üçün 150 milyon funt sterlinq AYIRDI
Britaniya ukraynalı qaçqınlar üçün 150 milyon funt sterlinq AYIRDIBritaniya hökuməti ukraynalıların öz evlərinə köçürülməsi proqramına 150 milyon funt sterlinq ayırıb. İngiltərəyə 109 milyon, Şotlandiyaya təxminən 30 milyon, Uelsə 8 milyon, Şimali İrlandiyaya isə 2 milyon funt-sterlinq paylanıb.
KONKRET.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, "Ukrayna üçün evlər" proqramında 124 mindən çox ukraynalı iştirak edib.
Məlumata görə, əmək qabiliyyətli yaşda olan vətəndaşların demək olar ki, yarısı iş taparaq öz rayonlarında məskunlaşıb. Hökumət həmçinin ukraynalı qaçqınlar üçün sürücülük vəsiqələrinin etibarlılığını bir ildən üç ilə qədər artırmaq qərarına gəlib.
Qeyd edək ki, proqram 2022-ci ilin mart ayından istifadəyə verilib. Bu, fiziki şəxslərə ukraynalı qaçqınları müvəqqəti və pulsuz yaşayış yeri ilə təmin etməyə imkan verir. Bunun üçün Britaniya sakinləri ayda 350 funt sterlinq alırlar.
Proqrama əlavə olaraq 150 milyon funt sterlinq ayrılması planları 2023-cü ilin sonunda rəsmilər tərəfindən açıqlanıb.