Britaniya Ukraynaya qoşun yeridir
Britaniya Ukraynaya qoşun yeridirBritaniya hakimiyyəti Ukraynaya öz ordusunu göndərməyi planlaşdırır.
KONKRET.azxəbər verir ki, Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Qrant Şapps ölkənin hərbi rəhbərliyi ilə danışıqlar apararaq, Ukraynaya hərbçilərin göndərilməsi məsələsini müzakirə edib.
"The Telegraph" yazır ki, onlar Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin döyüşçülərinin təlim proqramını ora köçürmək üçün hərbçiləri Ukraynaya göndərməyi planlaşdırırlar. Bu, NATO və ya Böyük Britaniya bazasında deyil, Müstəqillik Meydanı ərazisində təlim keçirməyə imkan verəcək.
Jurnalistlər qeyd edirlər ki, NATO üzvləri əvvəllər bu qərardan Rusiyanın cavab tədbirlərindən qorxduqları üçün yayınırdılar. Onların hərbçiləri Rusiya ordusu tərəfindən atəşə məruz qala bilər və bu, münaqişənin ciddi şəkildə artmasına səbəb olardı.
Şapps onu da xatırladıb ki, London Kiyevə kömək edə bilər, çünki… İngilislər "dəniz millətidir". Nazir hesab edir ki, Qara dənizdə məhdudiyyətsiz beynəlxalq daşımalar olmalıdır.
"Britaniya dəniz gücüdür, ona görə də kömək edə bilərik və məsləhət verə bilərik, xüsusən də sular beynəlxalq olduğundan" deyə Şapps qeyd edib.
Həmçinin, nazirin sözlərinə görə, "Britaniyanın məsləhətlə kömək edə biləcəyi" bir çox sahələr var.
Xatırladaq ki, Britaniya hərbçiləri 2022-ci ilin yayında Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin əsgərlərinə təlim keçməyə başlayıb. Bundan sonra 10 mindən çox ukraynalı əsgərin təlimləri uğurla başa vurduğu məlum olub.