Canikyan: "Milli dəyərlərimiz əldən gedir" - Erməni ideoloq xalqı yeni müharibəyə səslədi
Canikyan: Erməni məkri haqqında çox yazılıb, çox deyilib. Bu xalqın yüz illərdir qonşularına qarşı nifrəti, kini isə bitib-tükənmir. Böyük ideyalarla yaşayan ermənilər daim kölə təfəkküründən uzağa gedə bilməyiblər. Orta əsrlərdən başlayaraq Anadoluya və Qafqaza ayaq açan erməni köçü, başlanğıcını mərkəzi Asiyadan alırdı. Məskunlaşdıqları əraziləri özlərinə vətən seçən toplum dərhal ətrafdakı abidələri saxtalaşdıraraq özündən "qədim xalq" imici formalaşdırmağa çalışıb. Sonrakı mərhələlərdə onların xəyanətlərindən qonşu xalqlar ciddi əziyyət çəkib.
Tarixi sifətlərində daim satqınlıq olan ermənilərin "Böyük Ermənistan"yaratmaq sevdası da xəstə təxəyyülün məhsulu idi. Özlərini dünyanın "qədim xalqı" hesab edən qaraçı dəstəsi həmişə böyük imperiyaların alətinə çevriliblər. İndi də Türkiyəyə və Azərbaycana ərazi iddiaları irəli sürənlər erməni ideologiyasının təsiri altındadır. Türkiyə ərazisindəki Ağrı dağını Ararat adlandıran erməni millətçiləri, hətta Ağrı dağının təsvirini Ermənistanın dövlət gerbinə də salıblar. Türkiyənin şərq hissəsinə iddia edən ermənilər bunu özlərinin milli siyasəti hesab edirlər. Hətta Ermənistanın 3-cü prezidenti üzünü Türkiyə istiqamətinə tutaraq gənclərə müraciətlə:
"Biz Qarabağı aldıq, sizin üzərinizə isə daha ciddi vəzifə düşür. Siz isə Türkiyə ərazisindəki erməni torpaqlarını azad etməlisiniz", – demişdi.
İşğalı dövlət siyasətinə çevirən Ermənistanda qonşu ölkələrə ərazi iddiaları indi də davam edir. İnternet resurslarında erməni yazıçısı Qriqor Canikyanın bir neçə dəqiqəlik çıxışını izlədikdən sonra xəstə erməni təfəkkürünün şahidi olursan. Canikyan erməni xalqını qisasa səsləyir, bildirir ki, bütün ermənilər "Böyük Ermənistan"ın bərpası uğrunda ayağa qalxmalıdır.
Bu, "qədim xalq"ın ziyalısının mövqeyidir. Erməni yazıçı daha sonra bildirir ki, "Milli dəyərlərimizin əldən getməsi, bu siyasətin davam etməsi məni bir yazıçı kimi məyus edir. Bu, həm də hər birimizin təhqir olunması deməkdir. Ararat dağı dövlət gerbimizdə, milli yaddaşımızda yaşayır. Biz hələ də başa düşə bilmirik ki, Ararat bizim üçün adi dağ deyil. Ararat bizim üçün milli dəyər, erməni xalqının simvoludur. Ararat bizim düşüncələrimizin, arzularımızın simvoludur. İndi Araratı Araqats dağıyla müqayisə etmək erməni xalqının ruhuna, ləyaqətinə təhqirdir. Son hadisələrə qədər hər il Qərbi Ermənistana səfər edirdim. Oradakı dağlar bizsiz darıxır, indi oralar bizi gözləyir. Ermənistanın atributlarından simvollarımızı məhdudlaşdırmaq milli kimliyimizə hörmətsizlikdir. Onları qorumaq, milli arzularımıza çatmaq üçün mübarizə aparmalıyıq.
Erməni diasporunun üzvləri Qarabağ müharibəsində iştirak etmək üçün Ermənistana gələndə çoxları Qarabağın harada yerləşdiyindən xəbərsiz idi. Amma onlarda milli ruh var idi. Ulu babalarının qoyub getdiyi milli ruh onları bura gətirmişdi. Onlar türkləri məhv etmək üçün gəlmişdi. 1915-ci ili yaddan çıxartmaq olmaz. Biz varıq, biz arzularımıza çatana qədər mübarizə aparmalıyıq".
Bu, bir erməni "ziyalısının" öz xalqına müraciəti idi. Beyinləri zəhərləyən, qonşu xalqalara nifrət dolu müraciətdə erməni ideologiyasının bütün iyrənclikləri var. Özünü yazıçı adlandıran bu millətçi adam ancaq kin, nifrət püskürür.
Qonşu dövlətin ərazilərini özlərinin dövlət atributlarına daxil edən bu adamların düşüncəsi yalnız işğaldır. Bu düşüncəylə yaşayan xalqlar isə daim məhvə məhkimdur.