Çexiya Prezidenti Ukraynanı təmkinli olmağa SƏSLƏDİ
Çexiya Prezidenti Ukraynanı təmkinli olmağa SƏSLƏDİÇexiya Prezidenti Petr Pavel Ukrayna Silahlı Qüvvələrini təmkinli olmağa çağırıb.
KONKRET.azxəbər verir ki, bunu Çexiya Prezidenti yerli mətbuata müsabiəsində deyib.
Çexiya liderinin sözlərinə görə, Ukrayna hərbçilərinin Rusiya müdafiə xəttini yarması barədə məlumat heç də dönüş nöqtəsi deyil:
"Bu, əslində cəbhənin kiçik bir hissəsidir və kilometrlərlə Rusiyanın müdafiə xətti mövcuddur. Həmin müdafiə xətləri isə çox yaxşı təchiz olunub".
Bundan əvvəl ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken Kiyevə səfəri zamanı bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin əks-hücum əməliyyatında nəzərə çarpan irəliləyiş görüb:
"Biz əks-hücumda əhəmiyyətli irəliləyiş gördük, bu çox sevindiricidir. Biz istəyirik ki, Ukrayna təkcə əks-hücumda uğur qazanmaq üçün deyil, həm də uzunmüddətli perspektivdə güclü müdafiə imkanları təmin etmək üçün lazım olan hər şeyə malik olsun" – deyə Blinken bildirib.
Eyni zamanda, bir çox Qərb mediası Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin əks-hücum əməliyyatının gedişinə münasibət bildirrərkən yazırlar ki, silah təchizatının həcmi ilə irəliləyiş tempi arasında uyğunsuzluq var.