Deputatın "bizdə dərmanlar Türkiyədən ucuzdur" sözlərinə komitə sədri etiraz etdi
Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin martın 29-dakeçirilən iclası maraqlı müzakirələrlə yadda qalıb.
azxeber.com xəbər verir ki, komitənin sədri ƏhlimanƏmiraslanovla komitənin bir digər üzvü Kamaləddin Qafarov arasında dərmanlarınqiymətləri ilə bağlı fikir ayrılığı yaranıb.
Əvvəlcə çıxış edən komitə sədri regionlarda seçicigörüşlərində səsləndirilən narazılıqlardan bəhs edib. O,ən çox narazılıqlardan birinin də ambulator müalicə zamanı dərmanların tapılmaması olduğunudeyib:
"Dərmanların qiymətlərinin yüksək olmasıçoxsaylı narazılıqlara səbəb olur. Bunlar hamısı nəzərəalınmalıdır. Bu məsələ ilə əlaqəli TƏBİB rəhbərliyi ilə danışıqlaraparılmalıdır. Təklif edərdim ki, ilk növbədə qazi və şəhid ailəsinin üzvlərinəambulator müalicədə dərmanlar ödənişsiz verilsin. Təbii ki, bu məsələnin həlliböyük ödəniş tələb edir. İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin fondununimkanları günü-gündən genişlənir. İlk olaraq qazi və şəhid ailəsinin üzvləri,sonrakı mərhələdə isə əlil və təqaüdçülər üçün bu imkan yaradılsın".
"Qafqazinfo"nun xəbərinə görə, komitənin üzvü deputat Kamaləddin Qafarov iclasda Azərbaycanda bəzidərmanların qiymətlərinin Türkiyədən ucuz olduğunu dilə gətirib.
Komitənin sədri Əhliman Əmiraslanov bu fikirlərazılaşmayıb: "Mən görməmişəm ki, Türkiyədə baha olan dərman Azərbaycanda ucuzolsun. Düzdür,son vaxtlar Türkiyədə də dərmanların qiymətləri bahalaşıb. Amma deyə bilmərikki, bəzi dərmanların qiyməti bizdə Türkiyədəkindən ucuzdur. Siz mənə nümunəgöstərə bilərsiniz?!"
Kamaləddin Qafarov isə cavabında bildirib ki, əhalinin aldığı preparatların içində Türkiyədəkindən 10, bəzən 20 dəfə də baha preparatlar var: "Amma bu preparatların qeydiyyatı olmadığından ölkəyə idxalı mümkün deyil. Bu, bütün preparatlara aid deyil, ucuz olanlar da var".
Kamaləddin Qafarov daha sonra bildirib ki, bir dərmanın qiyməti bizdə 20 qəpik daha ucuzdur.