Dollar uçur, iqtisadi böhran səngimək bilmir
Dollar uçur, iqtisadi böhran səngimək bilmirSon günlərdə İranın valyuta bazarında ABŞ dollarının məzənnəsində əhəmiyyətli artım müşahidə olunmuşdur. 2025-ci ilin mart ayının sonlarında dolların qiyməti rekord səviyyəyə çataraq, 1 ABŞ dolları üçün 104,760 tümənə yüksəlmişdir.
KONKRET.az musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, bu əvvəlki günlərlə müqayisədə 0,06% artım deməkdir.​
Bu artımın əsas səbəbləri arasında iqtisadi sanksiyaların təsiri, xarici valyutaya olan tələbin artması və daxili iqtisadi qeyri-sabitlik göstərilir. Mütəxəssislər bildirirlər ki, valyuta bazarındakı bu cür dalğalanmalar ölkənin iqtisadi vəziyyətinə mənfi təsir göstərə bilər və inflyasiyanın artmasına səbəb ola bilər.​
Son günlərdə minimum əməkhaqqının artırılması ilə bağlı qərar fəhlə sinfi üçün mühüm irəliləyiş kimi qiymətləndirilsə də, dollar məzənnəsinin rekord səviyyədə yüksəlməsi bu addımın təsirini kölgədə qoyub.
Sosial     Baxılıb: 97   Tarix: 31 mart 2025
yeni xeberler azerbaycan xeberleri son xeberler beynelxalq bank mezenne gunun xeberleri xeber saytlari cəbhədən görüntülər