Ədalət Verdiyev: "Təxribatlar davam edərsə, ordumuzun cavabı daha sərt olacaq"
Azərbaycanla Ermənistan arasında danışıqlar başlayanda ermənilər dərhal təxribatlara əl atır. Burada əsas məqsəd beynəlxalq aləmin diqqətini bir daha bölgəyə yönəltmək və birgəyaşayışın qeyri-mümkünlüyünü sübut etməkdir. Təxribatlar həm də ermənilərin sülhə hazır olmamasını göstərir. Dünən Qarabağda ermənilərin Azərbaycan mövqelərini atəşə tutması da sıradan bir hadisə deyil. Özlərini əzabkeş xalq kimi göstərən ermənilər Qarabağda təcavüzə məruz qaldıqlarını nümayiş etdirmək üçün imitasiyalar edirlər.
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a danışan hərbi ekspert Ədalət Verdiyev sülh sazişi üzrə danışıqlarda hansısa irəliləyişin əldə olunduğu vaxtda Ermənistanın təxribat törədəcəyinə vərdiş etdiyimizi deyir:
"Dəfələrlə Azərbaycanın sülh sazişi üzrə danışıqlarda müsbət addımlar atdığı ərəfədə ermənilər prosesi pozmaq üçün həm sərhəddə, həm də rusların müvəqqəti nəzarətində olan ərazilərimizdə müxtəlif təxribatlara əl atıb. Laçın sərhəd-keçid məntəqəsinin quraşdırılmasından sonra erməni silahlıları təxribatları intensivləşdirib. Vaşinqtonda Azərbaycan və Ermənistan arasında başlanan danışıqlar prosesini pozmaq üçün erməni silahlıları bu dəfə də eyni ssenari üzrə təxribat törətdilər. Azərbaycan tərəfinə müxtəlif istiqamətlərdən atəş açıldı və bir hərbi qulluqçumuz yaralandı. Təxribat rusların müvəqqəti nəzarət zonasında baş versə də, rus kontingentinin də komandanlığı hələlik bu məsələyə adekvat münasibət bildirməyib. Bu təxribatlar Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişi üzrə aparılan danışıqlara kölgə salmaq, mümkün olduğu halda prosesi uzun müddətə təxirə salmaq məqsədi daşıyır.
Əsgərimizin yaralanmasına görə Azərbaycan Ordusunun cavabı çox ləngimədi. Ordumuzun həyata keçirdiyi "Qisas" əməliyyatı nəticəsində qanunsuz erməni hərbi birləşmələrinin beş üzvü məhv edildi. Görünən odur ki, düşmən tərəfində canlanma müşahidə olunur. Erməni silahlı qüvvələrinin növbəti təxribatlara əl atması üçün müəyyən hərəkətlilik, həyata keçirilir.
Əgər erməni yaraqlıları silahı təhvil verib ərazini tərk etməzsə, təxribatlar davam edərsə, Azərbaycan tərəfinə atəş açarlarsa, o zaman daha ciddi şəkildə cəzalarını alacaqlar. Erməni təxribatlarına Azərbaycanın cavabı kifayət qədər sərt və adekvat olacaq. Azərbaycan ərazisində bir nəfər də olsun erməni silahlısı qalmayacaq.
Ermənilər Azərbaycan Ordusunun gücünü son vaxtlar daha aydın görüblər. Fərrux, Sarıbaba, Qırxqız, Buzdux əməliyyatlarında, 20.54 yüksəkliyinin azad olunmasında ordumuz düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurub. Laçın, Sus və Zabuxun düşməndən təmizlənməsi, Zabux və Cağavuz kəndləri arasındakı mövqelərə yerləşməyimiz, Laçın sərhəd-keçid məntəqəsinin qurulması, Zamanpəyəsi və Allahqulular kəndinin azad edilməsi zamanı reaksiyamızın necə olacağını dəfələrlə düşmən tərəfə nümayiş etdirmişik".