Əfqanıstanın Hindistandakı səfirliyi BAĞLANDI
Əfqanıstanın Hindistandakı səfirliyi BAĞLANDIƏfqanıstanın Hindistandakı səfirliyi diplomatik dəstəyin olmaması səbəbindən bu gündən etibarən fəaliyyətini dayandırmaq qərarına gəlib.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə səfirliyin X sosial şəbəkəsində (keçmiş Twitter) yerləşdirilən bəyanatında deyilir:
"Əfqanıstanın Yeni Dehlidəki səfirliyi 1 oktyabr 2023-cü il tarixindən etibarən fəaliyyətini dayandırmaq qərarına görə təəssüflənir. Diplomatları belə bir addım atmağa ev sahibi hökumətin diplomatik dəstəyinin və Kabildə qanuni hökumətin olmamasıdır. Bundan əlavə, Əfqanıstan səfirliyi kadr və resurslar çatışmazlığı ilə üzləşib", – deyə bəyanatda qeyd olunub.
Bildirilib ki, diplomatik fəaliyyətin dayandırılmasına baxmayaraq, Əfqanıstan vətəndaşlarına təcili konsulluq xidmətləri göstərilməkdə davam ediləcək.
Qeyd edək ki, Hindistan 2021-ci ilin avqustunda Əfqanıstanda hakimiyyəti ələ keçirmiş Taliban hökumətini tanımır.