Əliyev və Paşinyan bu həftə Brüsseldə GÖRÜŞƏCƏK
Əliyev və Paşinyan bu həftə Brüsseldə görüşəcək.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə "Financial Times" görüşün hazırlıqları ilə tanış olan üç rəsmiyə istinadən yazıb.
Qərb müttəfiqlərinin müharibə edən qonşular arasında son insidentlərdən sonra vasitəçilik səylərini gücləndirməsi fonunda Ermənistan və Azərbaycan liderləri gələn həftəsonu Brüsseldə sülh danışıqlarını bərpa edəcəklər. Bu barədə Financial Times görüşün hazırlıqları ilə tanış olan üç rəsmiyə istinadən yazıb.
Avropa Şurasının prezidenti Şarl Mişel bazar günü Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevlə görüşəcək, qəzet yazır.
Bu, fevralda Münhendəki danışıqlardan və keçən həftə iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında Vaşinqtonda keçirilən geniş müzakirələrdən sonra iki lider arasında ilk təkbətək görüş olacaq.
Üç lider həmçinin iyunun 1-də Moldovada Avropa Siyasi Birliyinin sammiti çərçivəsində Almaniya kansleri Olaf Şolz və Fransa prezidenti Emmanuel Makronla daha bir görüş keçirməyi planlaşdırır.
FT-nin məlumatına görə, danışıqlarda yəqin ki, Azərbaycanın Laçına gedən yolda sərhəd-keçid məntəqəsinin yaradılması məsələsi də müzakirə olunacaq, həmçinin sərhədlərin demarkasiyası, əsirlərin mübadiləsi və digər mövzular müzakirə olunacaq.