Elmar Məmmədyarov: "Zəngəzur dəhlizi Rusiya və Ermənistan üçün eyni əhəmiyyətə malikdir"
Elmar Məmmədyarov: Regionda kommunikasiyaların açılması və Zəngəzur dəhlizinin işə düşməsi üçün addımlar atılır. Moskvada Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan baş nazirləri müavinlərinin iştirakı ilə aparılan danışıqlarda yeni detallar müzakirə edilib. 9 saat davam edən görüşdən sonra Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk iclasın nəticələrini şərh edib.
"Prinsial olaraq mətn yüksək səviyyədə hazırlanıb, iki-üç uyğunsuzluq var ki, onların hələ əlavə müzakirəyə ehtiyacı var. Əsas məqam dəmiryolunun keçəcəyi coğrafi hissədir. Biz bunu elan etdik, gömrük nəzarətinin necə həyata keçiriləcəyi ilə bağlı razılığa gəldik", – deyə Overçuk bildirib.
Məsələ ilə bağlı sabiq xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov KONKRET.az-a açıqlama verib:
Elmar Məmmədyarov: "Zəngəzur dəhlizi haqqında gedən müzakirələrdən xəbərim var. 2020-ci il 10 noyabr sazişinin 9-cu bəndində aydın şəkildə qeyd edilir ki, Meğridən keçəcək yolu Rusiya sərhədçiləri qoruyacaqlar. Çox güman ki, 10 noyabr bəyanatında əksini tapan 9-cu bənd əsas müzakirə mövzusu olub. Bu məsələnin hansı mexanizmlər üzərində qurulacağı danışıqlardan sonra bilinəcək.
Bütün bunlara baxmayaraq, Zəngəzur dəhlizinin açılması reallıqdır və inanıram ki, bu yol tezliklə işə düşəcək. Əvvəlcə dağıdılan 42-43 km-lik ərazidə dəmiryolları bərpa ediləcək. Hamı bilir ki, Ermənistanın dəmiryolları tam şəkildə Rusiyanın idarəçiliyindədir. Həmin ərazidə dəmiryolunun tikintisini yəqin Ermənistanla Rusiya öz aralarında müəyyən edib, razılığa gələcək. Zəngəzur dəhlizinin açılması Rusiya üçün nə dərəcədə vacibdirsə, Ermənistan üçün də əhəmiyyəti o qədərdir. Ona görə də yolun bərpa edilməsinə birgə səy göstərəcəklər".
Son günlər Ermənistan dövlət rəsmilərinin səsləndirdikləri bəyanatlar Azərbaycanın əzazi bütövlüyünə təhdiddir. Ermənistan Baş nazirinin mövqeyi ilə uzlaşmayan bəyanatlar normal sayıla bilməz.
Elmar Məmmədyarovun da məsələyə münasibətini öyrəndik:
"Doğrudan da çox maraqlıdır. Ermənistanın Baş naziri bir söz deyir, onun ətrafında olan siyasətçilər ayrı fikirlər səsləndirirlər. Amma unudurlar ki, bütün dünya Qarabağ və Laçın yolu daxil olmaqla Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır. Paşinyan da açıqlamasında Qarabağ daxil olmaqla Azərbaycanın 86,6 min kvadratkilometrlik ərazisini qəbul etdiyini bildirir".