"Ərdoğan bəyan etdi ki, İranla gərginlik artarsa Türkiyə Azərbaycanı dəstəkləyəcək" - Rusiyalı politoloq
"Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Şimali Kipr və Azərbaycana iki günlük səfərinin nəticələri siyasətçilər və ekspertlər tərəfindən geniş müzakirə olunmaqda davam edir. Əslində Ərdoğanın proqramının konstruktiv hissəsi artıq ətraflı təsvir edilib. Amma onun tənqidi elementləri o qədər də aktiv şəkildə şərh olunmur. Baxmayaraq ki, onlara diqqət yetirməyə dəyər".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə rusiyalı politoloq Sergey Markedonov özünün Telegram kanalında yazıb.
O, bildirib ki, ənənəvi olaraq Azərbaycanla Türkiyə arasındakı münasibətlərdən danışan Ərdoğan Ermənistanın qeyri-konstruktiv davranışını vurğulayıb.
"Bu dəfə Türkiyə lideri hətta baş nazir Nikol Paşinyanı tərifləsə də, eyni zamanda opponentlərinin hərəkətlərindən narazılığını da ifadə edib. Eyni zamanda Ərdoğanın bəlkə də əsas tənqid hədəfi İran olub. Bu mövzu Zəngəzur dəhlizini müzakirə edərkən ortaya çıxıb. Ərdoğanın sözlərinə görə, bu, Ermənistanla bağlı problem deyil: " Zəngəzur dəhlizi İranın problemidir. Yəni bu, əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olan iki ölkədir [Azərbaycan və İran]. İranın buradakı davranışı həm Azərbaycanı, həm də bizi incidir". Niyə Türkiyə lideri bu mövzuda bu qədər vurğu ilə danışmağa qərar verdi? Bunun bir neçə səbəbi var. Bu ilin yanvar ayından İranla Azərbaycan arasında münasibətlər çətin dövrlərdən keçir. Hələlik əsasən qarşılıqlı narazılıqlar ritorika sferası ilə məhdudlaşır. Amma narahat edən məqamlar da az deyil. Beləliklə, Ərdoğan üçün həm Türkiyə daxilindəki seçicilərinə, həm də müttəfiq Azərbaycan vətəndaşlarına Ankaranın İran istiqamətində gərginliyin artacağı təqdirdə qardaş ölkəni dəstəkləməyə hazır olduğunu göstərmək son dərəcə vacib idi", – deyə rusiyalı politoloq əlavə edib.