Ərdoğan səslərini niyə artırır? - Maraqlı səbəb
Ərdoğan səslərini niyə artırır? - Maraqlı səbəb"Türkiyənin dünya nizamlanması baxımından rolunu nəzərə alsaq, tarixi roluna görə bu seçkilərin nə qədər kritik olduğunu görmək mümkündür".
KONKRET.azxəbər verir ki, bu sözləri Yenisabah.az-a açıqlamasında Türk-İslam Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Telman Nüsrətoğlu deyib.
O Mayın 14-də Türkiyədə keçirilməsi planlaşdıırlan prezident və parlament seçkiləri ərəfəsində Prezident Ərdoğanın siyasi nüfuzundan söz açıb.
T. Nüsrətoğluya görə, Türkiyə həm yeni dünya nizamının şəkillənməsində həlledici rol oynayacaq ölkələrdən biridir, həm də bu gün Ərdoğan iqtidarı türk dünyası ilə birlikdə çoxqütblü dünyanın güc mərkəzi olmaq istiqamətində əmin addımlarla irəliləyir:
"Bunu istəyən və istəməyən geosiyasi mərkəzlər də mövcuddur. Bu mənada keçiriləcək seçkilər hər baxımdan dünya gündəminin əsas mövzularından birisi olacaq.
Seçkilərdə rəqib cinahların siyasi mübarizəsinin istiqamətlərinə gəlincə, ilk növbədə, onu deməliyik ki, Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan böyük bir vizyonu təmsil edir. Bu vizyon isə odur ki, Türkiyə türk-İslam coğrafiyası ilə birləşərək birlikdə müştərək bir güc inşa edən bir ölkə olmalıdır. Ərdoğanın təmsil etdiyi siyasi vizyonu biz 20 illik AKP hakimiyyəti dövründə film sahəsindən iqtisadi sferaya qədər, o cümlədən hərbi sahə və Türkiyənin xarici siyasətində gördük. Xüsusilə 44 günlük müharibədə Türkiyənin yanımızda olması da bunun sübutudur. Ərdoğanın vizyonunun türk-İslam dünyası üçün nə qədər önəmli olduğunun şahidi olmaqdayıq".
Analitikin fikrincə, Ərdoğanın dövründə Türkiyə soyuq müharibə dövrünün Türkiyəsi olmaqdan çıxdı və Balkan yarımadasından Orta Asiyaya qədər bütünləşən bir Türkiyə oldu. Bu mənada Ərdoğan iqtidarının fərqli bir mövqeyi var:
"Ərdoğan Türkiyənin böyük güc olması üçün milli müdafiə sənayesi ilə yanaşı digər sahələrdəki inkişafa rəvac yaradaraq bunu davam etdirdi. Ərdoğan dövründə cümhuriyyətin ilk yarandığı zamanlarda təməlləri atılan təyyarə və avtomobil fabrikləri yenidən yaradıldı. Çünki həmin dövrdə ölkənin milli sənayesinin inkişafının qarşısı alınmışdı, lakin Ərdoğanın dövründə bütün bu milli sənaye həmlələri davam etdirildi. Biz gördük ki, Türkiyə "Bayraktar", "Kızıl Elma", TOGG istehsal edən Türkiyə halına gəldi. Türkiyənin artıq 7 böyük şirkəti dünyanın 100 ən böyük şirkətinin sırasına daxil olub. Hansı ki, bunlar Prezident Ərdoğanın icraatlarıdır. Xalq da bunu gördü".
O, əlavə edib ki, son baş verən hadisələrdə də göründü ki, bütün bu problemləri çözə biləcək insan Ərdoğanın özü və onun iqtidarıdır:
"Qarşı cəbhədə isə ən böyük problemlərdən biri odur ki, onlar fərqli dünya görünüşünə malik olan insanlardır. Müxalifət Ərdoğana qarşı çıxmaq adı ilə bir yerə gəlib. Lakin onların arasında fikir ayrılıqları hələ də mövcuddur. İYİ Partiya sədri Meral Akşenerin masadan qalxması, daha çox mühafizəkar cinahdan gələn SAADET və DEVA-nın sol partiya olan CHP ilə arasındakı ideoloji fərqliliklər onu göstərir ki, bu koalisiya möhkəm bir koalisiya deyil. Əgər bu gün onların arasında bu qədər fikir ayrılıqları varsa, sabah bu insanlar iqtidar olsa, siyasi sferada şiddətlənən bir mübarizənin şahidi olacağıq. Hazırkı şəraitdə isə türk xalqı bunu qəbul etməməlidir. Çünki yeni dünya nizamında Türkiyə hakimiyyəti mütləq şəkildə istiqrarlı və sakit olmalıdır. Bu mənada isə xalq bunu görməkdədir".
"Digər bir yandan, HDP deyilən bir güc var ki, onlar da 30 ildir Türkiyəni bölməyə çalışırlar. Bu güclər Suriyanın şimalında kürd dövləti qurmaq planlarını da göstərir. Hətta Türkiyədəki hərbi çevrilişə cəhddən sonra bu ölkə terrorla ard-arda mübarizə aparan bir dövlətə çevrilib. MİT-lə ordunun birgə fəaliyyəti nəticəsində nöqtə əməliyyatları ilə bu terror təşkilatlarının bir çox liderləri məhv edildi", – bildirib.
"Ancaq "Altılı Masa"nı dəstəkləyən və ard-arda açıqlama verən PKK liderlərinin sözləri onu göstərir ki, bu ittifaqın arxasında HDP ilə də bir sövdələşmə var. Bu isə Türkiyənin gələcəyi üçün təhlükəlidir.
Türkiyə siyasətində heç bir zaman PKK və onun siyasi mexanizmi olan HDP iqtidara gələ bilməz. Ona görə də mən bu seçkilərdə Ərdoğanın qələbəsinin hər keçən gün ortaya çıxdığını görə bilirəm. Güman edirəm ki, birinci turda seçkilərdə qalib gələcək", – yekunlaşdırıb.