Ərdoğandan Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı AÇIQLAMA
Zəngəzur dəhlizinin açılması siyasi bir məsələdir.
Publika.az xəbər verir ki, bunu Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın koridorun açılmasının əlehyinə olmasına münasibət bildirərkən deyib.
ABŞ-a səfər öncəsi jurnalistlərin suallarını cavablandıran Türkiyə lideri qeyd edib ki, Paşinyanın bir tərəfdən bunu deyib, digər tərəfdən də mənlə görüşmək istəməsi hər halda düşündürücüdür: "Əgər Tayyib Ərdoğanla görüşmək istəyirsənsə, burada bəlli addımların atılması lazımdır. Biz görüşlərə qapalı deyilik, görüşləri həyata keçirərik. Gürcüstan Baş naziri Ermənistan baş nazirinin görüş keçirilməsi ilə bağlı təklifini mənə çatdırdı. Amma biz bu görüşləri həyata keçiririksə, onların müsbət yaxınlaşma göstərməsi sürəti ilə bu addımları atmaq lazımdır. Bu məsələlərdə Gürcüstan Baş nazirinin danışıqlar tələbini mənə çatdırması və burada yeni mərhələnin başlaması üçün belə bir addımın atılması həqiqətən səmimidirsə, diplomatik münsibətlərə başlaya bilərik. Diplomatik əlaqələr başladığı zaman burada bir şeylərin alınıb-verilməsi lazımdır. Ümid edirəm ki, dəhlizlərin açılması ilə Azərbaycanla Ermənistan arasındakı bu problem aradan qaldırılacaq".