Erməni deputat Azərbaycanın Qarabağda antiterror əməliyyatı keçirəcəyindən qorxur - ŞƏRH
Erməni deputat Azərbaycanın Qarabağda antiterror əməliyyatı keçirəcəyindən qorxur - ŞƏRHErmənistanda müxtəlif siyasi fraksiyalar hakimiyyətin Qarabağla bağlı apardığı siyasətə qarşıdır. Paşinyanın Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanıması siyasi dairələrdə böyük səs-küyə səbəb olub. Parlamentdə təmsil olunan "Ermənistan" və "Mənim şərəfim" fraksiyalarının deputatları baş naziri satqınlıqda günahlandırırlar.
Hətta müxalif deputatlar 44 günlük müharibəylə bağlı baş nazirin istintaq komissiyasında iştirakına da biganədirlər. Sülhə qarşı çıxan həmin deputatlar daim Azərbaycanı təhdid edən bəyanatlar səsləndirirlər. Erməni cəmiyyətində fikir ayrılığı yaratmağa çalışan müxalifətçilər Paşinyanı yalnız bu yolla hakimiyyətdən uzaqlaşdırmağın mümkün olacağını düşünür, ictimai rəyi baş nazirin əleyhinə dəyişmək üçün yollar axtarırlar.
Bunun üçün öz təsir dairələrindəki mətbuat orqanlarından və sosial şəbəkələrdən maksimum yararlanmağa çalışırlar. Həmin platformalarda hakimiyyətin Qarabağla bağlı siyasətini kəskin tənqid edən fraksiya nümayəndələri Azərbaycanın da əleyhinə düşmənçilik şüarları səsləndirməkdə davam edir, ölkəmizi Ermənistana qarşı yeni təcavüzə hazırlaşdığı barədə yersiz iddialar səsləndirirlər.
Dünən "Mənim şərəfim" fraksiyasından parlamentdə təmsil olunan Tiqran Abramyan növbəti dəfə Azərbaycanı ittiham edib. Özünün "Facebook" hesabında Azərbaycanın Qarabağa qarşı guya etnik təmizləmə üçün yeni əməliyyata hazırlaşdığını bildirib.
"Azərbaycanda Qarabağa qarşı həm daxili, həm də xarici auditoriyaya yönəlmiş yeni əməliyyata başlamaq üçün böyük kampaniya gedir. Müəyyən məhdud əməliyyatların aparılmasına, hərbi obyektlərə zərbələrin endirilməsinə eyhamlar vurulur. Bununla da bəzi strateji yüksəkliklərin nəzarətə götürülməsi də istisna edilmir", – deyə erməni deputat yazır.
Erməni deputat onu da bilməmiş deyil ki, 10 noyabr üçtərəfli bəyanatın 4-cü bəndinə əsasən, Qarabağdakı qanunsuz erməni silahlı birləşmələri tərksilah edilməli və ərazidən çıxarılmalıdır. Amma həmin bəyanatın imzalanmasından 3 ilə yaxın vaxt keçsə də, Ermənistan tərəfi üzərinə götürdüyü bir çox öhdəliklər kimi, 4-cü bənddə nəzərdə tutulan öhdəliyi də yerinə yetirməkdən imtina edir.
Deməli, öz suveren ərazilərindən qanunsuz silahlı birləşmələri çıxarmaq üçün hüquqi əsas olan Azərbaycan istənilən vaxt antiterror əməliyyatı keçirərək erməni silahlılarını Qarabağ ərazisində zərərsizləşdirə bilər. Bunu Ermənistanda da çox gözəl anlayırlar və Azərbaycanın başlayacağı antiterror əməliyyatından öncə beynəlxalq təşkilatların diqqətini regiona yönəltməyə cəhd edirlər.
Vəli Həsənov.