Erməni deputat: "Ermənistan tezliklə Türkiyənin vilayətinə çevriləcək"
Erməni deputat: Türkiyə prezidenti Rəcəb Təyyib Ərdoğanın NATO sammitində səsləndirdiyi bəyanatlar təkcə Rusiyada deyil, Ermənistanda da geniş müzakirə edilir. Son vaxtlar Rusiyanı kəskin tənqid edən ermənilər Ərdoğanın bəyanatından sonra rusların bölgədən sıxışdırılmasından narahatdırlar.
KONKRET.az xəbər verir ki, Ermənistan parlamentinin deputatı Arman Abovyan rusların və iranlıların bölgədə təsirlərinin azalması prosesinin səbəblərini izah etməyə çalışır:
"Ərdoğanın rusların 2025-ci ildə Qarabağı tərk etməli olduğunu söyləməsi əslində ruslara qarşı aktiv təzyiq mərhələsinin yeni başlanğıcıdır. Türkiyə, Azərbaycan, ABŞ və Avropanın rusları bölgədən qovmaq niyyəti başadüşüləndirsə, Ermənistan hakimiyyətinin mövqeyi anlaşılan deyil. Birincisi, ona görə ki, Ermənistan hökuməti ABŞ və Avropa, Rusiya və İranı Cənubi Qafqazdan sıxışdırıb çıxarmaq üçün fəal addımlar atır. Lakin heç kimə sirr deyil ki, ruslar Qarabağı tərk etsələr, Ermənistandan da gedəcəklər.
Rusiya bütün resurslarını Ukrayna istiqamətində xərclədikcə, Cənubi Qafqaz Rusiyanın gələcəyi üçün ölümcül rol oynayacaq. Ermənistan isə Türkiyənin vilayətinə çevriləcək. Proses sürətləndikcə, Ermənistanın fiziki məhvi başlayacaq", – deyə erməni deputat bildirib.