Erməni idmançı Ermənistanda yaşamaqdan və vətəndaşlıqdan İMTİNA EDİR - FOTO
Erməni idmançı Ermənistanda yaşamaqdan və Ermənistan vətəndaşlığından imtina etmək qərarına gəlib.
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə erməni boksçu Erik İsraelyan Facebook-da yazıb.
Əvvəllər o, boksla başqa ölkədə məşğul olmağa hazır olduğunu bildirib. İsraelyan vurğulayıb ki, onun xidmətləri Ermənistanda lazımınca qiymətləndirilmir.
Noyabrda İspaniyada keçirilən gənclər arasında boks üzrə dünya çempionatında idmançı (çəki kateqoriyası – 60 kq) qızıl medal qazanıb. Keçmiş hakim Ermənistan Respublika Partiyasının nümayəndələri ilə dostluq münasibətlərinə görə Paşinyan hakimiyyəti onu aşağılayır.
Hələ noyabr ayında boksçu idman orqanlarına narahatlıq yaşatmışdı. O, Ermənistan Boks Federasiyasından şikayətlənərək, hava limanında onu nəinki çempion kimi qarşılamadığını, hətta qələbəsi münasibətilə təbrik edilmədiyini qeyd edib. İsraelyan bildirib ki, ona qiymət verildiyini hiss etmir.
Uğursuz qalmaqaldan sonra İsraelyana gənclər arasında çempionluq qazandığı üçün dövlət tərəfindən təxminən 4 min dollar, Avropa çempionu tituluna görə isə daha 2 min dollar vəd edilib. Və ümumilikdə 2022-ci il üçün idmançıya 11 min dollardan çox pul ayrılacaq.