Ermənidən daha çox erməni Fransa prezidenti: "Qarabağla bağlı dəqiq mövqeyi olan yeganə şəxs mənəm"
Ermənidən daha çox erməni Fransa prezidenti: Ermənistanın ipə-sapa yatmamasına səbəb amillərdən biri də, xaricdəki havadarlarının bu ölkəyə açıq dəstəyidir. Erməni diasporunun gücü və təsir dairəsinə daxil olan həmin qüvvələr Ermənistana hər cür dəstək verməkdən çəkinmirlər. ABŞ Konqresində ermənilərin müdafiəsi ilə bağlı verilən bəyənatlar, Avropanın bir çox ölkələrində düşmən ölkəni müdafiə edən qüvvələr və Fransada dövlət səviyyəsində dəstəklənən Ermənistan məhz həmin güclərə arxalanaraq sülh müqaviləsinin bağlanmasında maraqlı görünmür və bu məsələdə irəlləyiş olan kimi təxribatlar törədir. Qərbdə Ermənistanın ən böyük dəstəkcisi Fransa da Cənubi Qafqaz regionunda təsir dairəsinə malik olmaq üçün Ermənistan faktorundan istifadə edir.
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron dəfələrlə açıq-aşkar Ermənistanı dəstəklədiklərini və bu ölkəyə hər cür yardımın ediləcəyini deyib. Makron Marsel şəhərinə üç günlük səfəri zamanı erməni icmasının nümayəndələri ilə görüşündə yenə öz mövqeyini açıq-aydın ifadə edib. Ermənilər Makrondan Qarabağdakı ermənilərə dəstək verməyini xahiş ediblər. Eyni zamanda erməni diasporunun nümayəndələri Qarabağdakı ermənilərin Azərbaycana inteqrasiyasını onlar üçün qəbul edilməz olduğunu deyiblər.
Makron isə öz növbəsində əsil erməni mövqeyi nümayiş etdirib. Fransa prezidenti bildirib ki, Onun Qarabağ və ümumilikdə Ermənistanla bağlı qətiyyətli siyasətinə şübhə ilə yanaşanlar yanılırlar. Makron daha sonra bildirib ki, beynəlxalq aləmdə Ermənistanın Qarabağla bağlı mövqeyini ondan çox müdafiə edən yoxdur və səylərini yenə davam etdirəcək. Əlindən gələn dəstəyi Ermənistana verməyə hazır olduğunu bildirən Makron, Fransanın Ermənistandakı səfirliyinə hərbi attaşe göndərməsinə də toxunub. Bundan sonra da ermənilərə hərbi və siyasi dəstəyin davam etdiriləcəyini deyən Makron Azərbaycana daim təzyiq etdiyini də bildirib.
Ermənistanın ən yaxın havadarının yürütdüyü siyasət və tutduğu xətt Cənubi Qafqazda sülhün yaranmasına təhdid yaradır. Azərbaycanla sərhəddə müşahidə missiyasını yerləşdirən Fransanın məqsədi isə tamam başqadır. İndi onların planı Azərbaycan ərazilərinə daxil olmaqdır. Amma Azərbaycan öz suveren ərazilərinə heç bir xarici missiyoneri buraxmayacaq və Qarabağda yaşayan etnik ermənilər də Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul edəcəklər.