"Ermənistan dövlətçiliyi uğurla məhv edilir" - Melkonyan
Ermənistanda rəsmi şəkildə dövlətçiliyin dağıdılması prosesi gedir.
KONKRET.azxəbər verir ki, politoloq Sergey Melkonyan öz Teleqram kanalında Ermənistanın dövlət rəmzləri günü baş nazir Nikol Paşinyanın ölkənin gerbi və himnini tənqid etməsinə münasibət bildirib.
O qeyd edib ki, dövlətçiliyin məhv edilməsi istiqamətində artıq bir sıra işlər görülüb. Məsələn, məktəblilər üçün tarix dərsliklərinin yenidən yazılması, bir sıra hərbi birləşmələrin ləğvi həmin prosesin tərkib hissəsidir.
S.Melkonyana görə, "Belə bir prosesdə simvolizm mühüm yer tutur. Ermənistanın dövlət rəmzləri günündə Nikol faktiki olaraq müasir Ermənistana "maneə törədən" gerbin dəyişdirilməsinin zəruri olduğunu bəyan etdi. Sən demə, bu simvol aşağıdakı səbəblərə görə Ermənistana maneədir.
Gerbin üzərində Ararat təsvir edilib. Paşinyanın fikrincə, bibliyadakı dağın erməni tarixi ilə heç bir əlaqəsi yoxdur.
Gerbdə müstəqil erməni krallıqları təsvir edilib. Nikol düşünür ki, bu krallıqların müasir Ermənistanla heç bir əlaqəsi yoxdur.
Ümumiyyətlə, yeni heç nə yoxdur. Görünən odur ki, dövlətçiliyin parçalanması tendensiyası rəmzlərə çatıb. Bu, Türkiyə gündəminə əsaslanır (Biz hamımız Türkiyənin Sovet Ermənistanının gerbindəki Araratla bağlı iddialarını xatırlayırıq).
Bu gün "yeni" inqilabçı Ermənistanın tarixi yazılır. Mövcud kimliyin rədd edilməsinə və Türkiyəyə uyğun yenisinin formalaşmasına əsaslanır.
Təbii ki, təsadüfi deyil ki, Ermənistanın dövlət rəmzləri günündə Azərbaycan öz bayrağını Ermənistan ərazisində quraşdırıb.
Yeni, inqilabi Ermənistana xoş gəlmisiniz!".