Ermənistan prezidenti terrorçuları əvf etməkdən İMTİNA ETDİ
Erməni terrorunun tarixi yüz illərə söykənir. Əsasən ötən əsrin əvvələrində formalaşan erməni terror qruplarının əsas məqsədi bölgədə azərbaycanlıları və türkləri kütləvi şəkildə qətlə yetirmək olub. Bəzi hallarda öz məqsədlərinə nail olan terrorçular əsasən Azərbaycan və Türkiyənin dövlət adamlarına qarşı sui-qəsdlər təşkil ediblər.
Terroru dövlət siyasəti hesab edən ermənilər 1988-ci ildən bəri azərbaycanlılara qarşı yüzlərlə teror hadisəsi törədiblər. Terrorla yaşayan xalqların aqibəti isə xoşagəlməz olur. Terror ruhunda böyüyən insanların əhval-ruhiyyəsindəki qisasçılıq, başqa millətlərə qarşı düşmənçilik hissini daha da artırır. 1999-cu ildə isə ermənilərin özlərinə qarşı törətdiyi terror aktı göstərdi ki, öz mənafelərini qorumaq üçün onlar öz liderlərini belə qətlə yetirməkdən çəkinmirlər. O zamandan 24 il keçib və həmin terror hadisələrini törədənlərin bəzilərinin azadlığa buraxılması üçün səylər göstərilir.
Bununla bağlı Ermənistan prezidenti Vaqan Xaçaturyana müraciət edilib. Amma müraciət rədd edilib. Məlumat üçün bildirək ki, 1999-cu il oktyabrın 27-də Nairi Unanyanın başçılıq etdiyi bir qrup terrorçu parlamentin iclas zalına soxularaq orada olan parlament və hökumət rəhbərlərini güllələyiblər. Terrorçular parlamentin spikeri Karen Dəmirçyan, baş nazir Vazgen Sarkisyan və digərlərini qətlə yetiriblər. Terrorçuların məhkəməsi 2001-2003-cü illərdə davam edib. Qrupun lideri Nairi Unanyan da daxil olmaqla 6 terrorçu ömürlük həbs cəzasına məhkum edilib.