Ermənistan Rusiyanı şantaj edir - İLGİNC DETALLAR
Ermənistan Rusiyanı şantaj edir - İLGİNC DETALLARRusiya Cənubi Qafqazda ermənilərdən daim türklərə qarşı istifadə edib. Osmanlı Türkiyəsinin tərkibində yaşayan çoxsaylı ermənilərin xəyanəti nəticəsində Rusiya-Türkiyə müharibəsində Osmanlı imperiyası ciddi itkilər verib. Sonrakı mərhələlərdə tarixi Azərbaycan torpaqlarına minlərlə erməninin köçürülməsini təmin edən Rusiya Türkiyə ilə Azərbaycan arasında erməni dövləti yaratmaqla çirkin planını həyata keçirib. 20-ci əsrin əvvəllərində Ermənistan adlı dövlət Cənubi Qafqazda peyda olanda əhalisinin 60%-dən çoxu azərbaycanlılar idi. Rusların köməyindən istifadə edən bədnam qonşular zaman-zaman etnik təmizləmə apararaq, 1988-ci ildə öz planlarını başa çatdırdılar.
Deməli, Rusiyanın forpostu hesab edilən Ermənistan rusların "əsəri" hesab olunur. Rusiyada isə ermənilərin xəyanətindən bütün tarixçilər xəbərdardır. Birinci Qarabağ müharibəsində Rusiyanın köməyi ilə ərazilərimizi işğal edən Ermənistan bu işğalın əbədi olacağını düşünsə də, bu baş vermədi. 3 il əvvəl Azərbaycan 44 günlük müharibə nəticəsində öz ərazilərini işğaldan azad etdi. Geridə qalan üç il ərzində Ermənistan Rusiyanı onlara kömək etməməkdə ittiham edir və müttəfiqinin ünvanına hər cür tənqidlər yağdırır.
Politoloq Tural Əliyev KONKRET.az-a açıqlamasında bildirib ki, ermənilər geosiyasi vəziyyətin həmişə onların xeyrinə dəyişəcəyini güman ediblər:Ermənistan Rusiyanı şantaj edir - İLGİNC DETALLAR"Rusiya hazırda geosiyasi konfiqurasiyada Ermənistanın "şıltaqlıqları"na dözmür. Ruslar müasir dünyanın tələblərinə uyğun digər region ölkələri ilə əməkdaşlıq formatı seçməyi qarşısına məqsəd qoyub. Anlayırlar ki, bu formatda Ermənistanın maraqlarının tam təmin olunması mümkün olmayacaq. Qarabağ işğaldan azad edildikdən sonra Rusiya sülhməramlıları regiona gəldi. Ermənilər düşünürdülər ki, Rusiya sülhməramlılarının köməyi ilə bölgədə hansısa status kvonu qoruyub-saxlayacaqlar. Güman edirdilər ki, Laçın yolunda Azərbaycan sərhəd-buraxılış məntəqəsi qurulmayacaq və orada əbədi olaraq Rusiya sülhməramlıları dayanacaq. Bunlar da rahat-rahat işlərini görəcək. İndi Ermənistan narazılıq edir ki, Rusiya onların maraqlarını qorumur və ya KTMT daxilində Azərbaycana təzyiq etmir.
Ermənilər hesab edir ki, Rusiya sülhməramlıları Azərbaycanla qarşıdurmaya getməli və öz suveren ərazilərində sərhəd-buraxılış məntəqəsi qurmasının qarşısını almalıdır. Bütün narazılıqların kökü məhz buradan qaynaqlanır. İndi Ermənistan Rusiyanı şantaj etməklə Qərblə isti münasibətlər qurur. Rusiya isə prosesləri görür və şimal qonşumuzun Ermənistanda çox böyük təsir imkanları var. Rusiya sadəcə öz maraqlarını Ermənistanın maraqlarına qurban verməmək yolunu seçib".
Politoloq Qarabağdakı qondarma rejim daxilindəki parçalanmaya da toxunub. Bildirib ki, bu proseslər təsadüfi baş vermir:
"Qondarma rejimin prosesləri əvvəlki kimi nəzarətdə saxlaya bilməməsi Azərbaycanın sərt və prinsipial tələblərinin nəticəsidir. Çünki Azərbaycan artıq Laçında sərhəd-buraxılış məntəqəsi qurub. Hazırda Ağdam-Xankəndi yolunda yüklər dayanıb və o yüklər mütləq Xankəndinə daxil olacaq. Ermənistan və qondarma rejim artıq anlayır ki, o yol açılsa, arzuları tarixin arxivinə gedəcək, həmin xülyalar bütövlükdə qapanacaq, yeni reallıqlarla barışmalı olacaqlar. Bunun əksi isə müharibədir. Müharibənin nə ilə nəticələnəcəyini isə yaxşı anlayırlar. İndi təxribatlarla beynəlxalq oyunçuları bura cəlb etmək, xilas olmaq, sülhdən boyun qaçırmaq istəyirlər. Çünki sülh Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tanınması deməkdir. Eyni zamanda, qondarma rejimin tam olaraq məhvi ilə nəticələnəcək".