"Ermənistan Rusiyanın forpostu olaraq qalır" - Politoloqdan AÇIQLAMA
Ukraynanın "Mirotvorets" saytı Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanı Ukraynanın düşmənləri siyahısına daxil edib. Bu, Paşinyanın Ukraynaya qarşı humanitar təcavüzdə iştirak etməsi ilə izah edilir. Ukraynalı həmkarlarımız bunu Paşinyanın bir sıra antiukrayna çıxışları və Rusiyanın təcavüzünə haqq qazandırmaq cəhdləri ilə əsaslandırıblar.
Xatırladaq ki, Ukrayna bir sıra Rusiya yönlü şəxsləri ölkənin düşməni elan edib və siyahı yuxarıda adıçəkilən saytda dərc olunub.
Qondarma qurumun keçmiş "dövlət naziri" Ruben Vardanyanın da adı "dərhal həbs edilərək Ukrayna və NATO ölkələrinin hüquq-mühafizə orqanlarına təhvil verilməli" şəxslərin siyahısındadır. Hüquq-mühafizə orqanlarından xahiş edilir ki, saytda adı keçən şəxslərin əməlləri Ukraynanın milli təhlükəsizliyinə, sülhə, bəşəriyyətin təhlükəsizliyinə təhlükə kimi qiymətləndirsin. Həmçinin "Mirotvorets" saytının bu insanlar haqqında araşdırması beynəlxalq hüquqa qarşı şüurlu hərəkətləri barədə bəyanat kimi də qiymətləndirilir.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin sektor müdiri, politoloq Tural İsmayılov KONKRET.az-a məsələ ilə bağlı açıqlama verib:
"Nikol Paşinyan Rusiya işğalı başlayandan bu günə qədər bir xətli mövqe tutmayıb. Onun prosesdə fərqli mövqeyi Qərb tərəfindən də ciddi izlənilir. Bu gün baş verən hadisələr bir daha sübut edir ki, Ermənistandakı hakimiyyət müstəqil deyil. Bu gün Ermənistan özünü nə qədər antirusiya mövqeli aparsa da, Rusiyanın forpostu funksiyasından əl çəkmək gücündə deyil. Bu baxımdan Nikol Paşinyanın son hadisələrlə özünü ifşa etməsi bir daha ortaya çıxdı. Ukraynanın Ermənistan hakimiyyətinə qarşı nifrəti isə xüsusi ilə dərindir.
Zelenski hakimiyyəti Nikol Paşinyanı qeyri-səmimi və saxtakar olduğunu yaxşı bilir. Bu da Ermənistanla Ukrayna arasında soyuq münasibətlərə gətirib çıxarır. Son dövrlər Ermənistan tərəfindən artan antiukrayna addımları, həmçinin Ukraynanın işğalında səmimi mövqe nümayiş etdirməməsi vəziyyətin daha da gərginləşməsinə səbəb olur. Bu da Ermənistanın beynəlxalq bəşəri dəyərlərdən nə qədər uzaq olduğunu və işğalçılıq mahiyyətində olan bu ölkənin digər işğalçı qüvvələrlə həmrəy olduğunu bir daha göstərir".