Ermənistan yeni taktika seçdi - ƏTRAFLI
Ermənistan informasiya müharibəsində yeni taktikadan istifadə edir. Bu dəfə ermənilər guya Azərbaycanın Ermənistana qarşı genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlayacağını tirajlamaqla beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini regiona cəlb etməyə çalışırlar. Bununla bağlı Ermənistan Baş nazirinin haray-həşir salmağı, ardınca Ermənistan mətbuatında müxtəlif siyasi ekspertlərin dilindən Azərbaycana qarşı iftira və yalan informasiyaların yayılması düşmən ölkənin müəyyən planlarından xəbər verir.
Növbəti vay-şüvən erməni türkoloq Ruben Safrastyandan gəlib:
"Azərbaycan Ermənistan və Qarabağa qarşı genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlamağa hazır olduğunu nümayiş etdirir. Sərhəddə qoşunların cəmləşməsi müşahidə olunur, yeni silahların çatdırılması bildirilir, sərhəddə istehkamlar quraşdırılır – bütün bunlar genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara hazırlıqdan xəbər verir".
Törətdikləri təxribatları Azərbaycanın ayağına yazmağa çalışan Ermənistan tərəfi bu cür bəyanatlarla beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırırlar. Onlar dünya birliyinə Azərbaycanın müharibəyə hazırlaşma mesajını verirlər. Deməli, ermənilər yeni təxribatlar üçün özlərinə hüquqi baza formalaşdırırlar. Azərbaycanı və Türkiyəni ittiham edən Safrastyan bir qədər də irəli gedərək növbəti müharibədə Türkiyənin iştirakını xüsusi ştrixlərlə qeyd edir. Bildirir ki, Türkiyənin müharibəyə müdaxiləsi daha geniş və açıq olacaq.
Türkiyəyə qarşı düşmən münasibətlərini açıq-aşkar ifadə edən ermənilər əslində Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin mümkünsüzlüyünə işarə vururlar. 44 gün ərzində Ermənistan ordusunu darmadağın edən Azərbaycan Silahlı Qüvvələri bütün növ döyüş tapşırığını yerinə yetirmək üçün tam hazırdır. Qarşı tərəf bunu yaxşı başa düşdüyündən, ermənilər şantaj yoluna əl atırlar. Çıxış yolunu silahlı qarşıdurmada görən Ermənistan Hindistandan və İrandan bir neçə sınıq-salxaq silah almaqla Azərbaycan Ordusunun qarşısında duruş gətirəcəyini düşünür. Hərbi əməliyyatların başlamasıyla uduzacağına əmin olan Ermənistan məğlubiyyətini əvvəlcədən sığortalamaq üçün Türkiyənin qarşıdurmada iştirakını dövriyyəyə buraxır.