"Ermənistandakı vəziyyət KTMT-nin nüfuzuna zərbədir" - Paşinyan
"Ermənistandakı vəziyyət KTMT-nin nüfuzuna zərbədir"
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu baş nazir Nikol Paşinyan CNN Prima News telekanalına müsahibəsində deyib. Onun fikrincə, mövcud vəziyyət təşkilatın özü üçün mənfi nəticələrə səbəb olacaq.
"Bu gün biz elə bir vəziyyətdəyik ki, KTMT-nin fəaliyyətindən məyusluq var, çünki KTMT-nin etibarlı təhlükəsizlik mexanizmi olduğuna müəyyən inam var idi ", – deyə Paşinyan bildirib .
Mayın 22-də Paşinyan bəyan edib ki, İrəvan KTMT-ni etibarsız sayarsa, ondan çıxmaq barədə qərar verə bilər. Onun sözlərinə görə, bu baş verərsə, təhlükəsizlik sahəsində məsələləri Ermənistan özü həll edəcək.
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov qeyd edib ki, Ermənistan baş nazirinin skeptik bəyanatlarına baxmayaraq, KTMT-nin böyümə və inkişaf potensialı var. Onun sözlərinə görə, Moskva İrəvanla KTMT çərçivəsində birgə fəaliyyət məsələlərini müzakirə etməyə davam edəcək.
Bundan əvvəl Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov KTMT-nin Ermənistanda müşahidəçi missiyasının yerləşdirilməsi ilə bağlı sənədin yalnız kağız şəklində qaldığını və xarici işlər nazirlikləri səviyyəsində tam razılaşdırılsa da, həyata keçirilə bilməyəcəyini bildirib . O qeyd edib ki, KTMT Ermənistana kömək etməyə hazırdır, lakin İrəvan sənədin qəbulunu təxirə salmağı xahiş edib. Nazir həmçinin bildirib ki, artıq bağlanmış sazişlər təsdiq olunarsa, dövlət daha stabil vəziyyətə nail ola bilər.