"Əsir əsgərlərin Azərbaycana ekstradisiyası nəzərdə tutulmayıb
"Hazırkı mərhələdə azərbaycanlı əsgərlərin ölkələrinə ekstradisiyası nəzərdə tutulmayıb".
azxeber.com "Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, bunu Ermənistanın Baş prokuroru Anna Vardapetyan parlamentdə çıxışı zamanı deyib.
Onun sözlərinə görə, azərbaycanlı hərbçilər Aqşin Bəbirov və Hüseyn Axundovun ekstradisiyası hazırkı məhkəməyəqədərki mərhələdə və qanunla nəzərdə tutulmayıb.
Xatırladaq ki, aprel ayında Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şahbuz rayonunun Ermənistanla sərhədboyu ərazisində əlverişsiz hava şəraitində məhdud görmə səbəbindən Azərbaycan ordusunun itkin düşmüş əsgərləri - 2004-cü il təvəllüdlü Bəbirov Aqşin Qabil oğlu və 2003-cü il təvəllüdlü Axundov Hüseyn Əhliman oğlu Ermənistan tərəfindən əsir götürülüb. Daha sonra azərbaycanlı hərbçilər "bir qrup şəxslə əvvəlcədən əlbir olaraq Ermənistanın dövlət sərhədini qanunsuz keçməkdə, qanunsuz odlu silah və döyüş sursatı daşımaqda" ittiham olunaraq barələrində həbs qərarı verilib. Bununla yanaşı, sonradan Hüseyn Axundov barəsində daha bir cinayət işi başlanılıb. O, "Zəngəzur mis-molibden kombinatının gözətçisini qətlə yetirməkdə" təqsirləndirilir.