Fatih Terim: "Neftçi"yə uduzmağımız sürpriz olardı"
Fatih Terim: "Neftçi"yə uduzmağımız sürpriz olardı""Qalatasaray"ın baş məşqçisi Fatih Terim Avropa Liqasının 2-ci təsnifat mərhələsi çərçivəsində "Neftçi"yə qarşı keçirdikləri oyunu şərh edib.
Publika.az xəbər verir ki, təcrübəli mütəxəssis 3:1 hesabıyla qalib gəldikləri oyundan sonra təşkil olunmuş mətbuat konfransında bunları söyləyib:
Oyuna nəzarət bizdə oldu. Xüsusən də, ilk yarıda yaxşı başlanğıc etdik. Erkən qol və üstün oyun səbəbindən arxayınlıq yarana bilərdi. Çünki həftəsonu çempionat oyunumuz var. Xeyli qol epizodumuz oldu. Futbolçularımdan məmnun qaldım.
-Bu gün gözlənilən "11-lik" olmadı. Bu nə ilə bağlı idi?
3 dəyişiklik haqqımız var. 4 nəfərə də istirahət verdik. Bəzilərinin oynamasına ehtiyac var idi. 6-7 futbolçumuz nisbətən istirahət etmiş oldu. Bu gün doğru rotasiya oldu. Digər oyunçuların da nə qədər hazır olduğunu gördük. Əsas odur ki, evə qələbə ilə yollanırıq və heç kim ağır zədə almadı. Bu dəyişikliklər tez-tez olacaq. Sabah tezdən İstanbula çatacağıq. İki məşqdən sonra bazar günü oyuna çıxacağıq. Bu üzdən dəyişikliklərə ehtiyacımız var.
-"Neftçi" barədə nə deyə bilərsiniz?
"Neftçi" yaxşı komandadır. Bizə yüksək tempdə cavab verdilər. Bizim onlardan daha yaxşı olmağımız normal haldır. Bu gün uduzmağımız sürpriz olardı. "Neftçi"yə uğurlar arzulayıram.
-Azərbaycanın qonaqpərvərliyi və baş məşqçi kimi 500-cü oyununuz barədə nə deyə bilərsiniz?
Azərbaycana təşəkkür edirəm. Qardaş Azərbaycandan qardaş kimi ayrılırıq. Onlar bizim candaşımız, qardaşımızdır. Bu gün 500-cü oyunum idi. Bunu sözlərlə ifadə etmək çox çətindir. Yaxşı ki, həyatımda "Qalatasaray" var. Avrokuboklarda da 100-cü qələbədir. Danışanda asan gələ bilər, amma bu rəqəmlər asan başa gəlmədi.
-1:0-dan sonra tempi saldınız. "Neftçi"nin qolu sizi oyatdı?
Bəli, ikinci hissənin əvvəlində standart vəziyyətdən buraxdığımız qol bizi oyada bilər. 1:0 davam etsəydi, bəlkə belə olmazdı. Bu uzun yolda qələbə qazanmaq ilk hədəfimiz. Bu gün də məqsədimiz qələbə qazanmaq idi. Bəzən qol komandanı yuxudan oyada bilər. İkinci qolu tez vurmağımız da oyunun qırılmasına səbəb oldu.
-"Neftçi"nin bir neçə oyunçusunu bəyəndiyinizi demişdiniz. Bu gün onlara kimisə əlavə edə bilərsiniz?
Bu gün öz komandama konsentrasiya olmuşdum. "Neftçi"dən kimisə görməyə halım yox idi.
-Jesse Sekidika vaxtilə "Neftçi"də baxışda olub bəyənilməyib. Onu hansı xüsusiyyətinə görə bəyənmisiniz?
Biz onu bəyəndik, belə şeylər olur. Gənc oyunçular üçün erkən qərar verməmək lazımdır. Çünki qısa müddətdə inkişaf edə bilər. İnşallah, daha yaxşı olacaq.
-3-cü təsnifat mərhələsində rəqibiniz "Hayduk" olacaq. Rəqib barədə nə düşünürsünüz?
Onların bugünkü matçını izlədim. Digər rəqibdən daha yaxşı idi. Tarixi bir klubdur. Dünya futbolunda yeri olan bir ölkənin komandasıdır. Diqqət etməliyik. Pandemiya dönəmində hər şey ola bilər. Bizim ilk hədəfimiz qrupa vəsiqə qazanmaqdır. Sonda bizə göstərilən qardaş münasibətə görə hər kəsə təşəkkür edirəm.