Fazil Mustafa: "Avropa Şurasının Azərbaycanın suveren ərazisi ilə nə işi var?"
Fazil Mustafa: Sabah Avropa Şurası Parlament Assambleyasında "Laçın dəhlizi vasitəsilə azad və təhlükəsiz girişin təmin edilməsi" mövzusunda müzakirə keçiriləcək.
AŞPA prezidenti Tini Koks Ermənistan və Azərbaycan arasında gərginlik və Laçın yolundakı vəziyyətlə bağlı müzakirələrin keçiriləcəyinin vacibliyini bildirib. Mövzunun gündəliyə salınması ilə bağlı səsvermədə iştirak edən 94 deputatdan 73-ü lehinə, 15-i əleyhinə səs verib, 6 deputat isə bitərəf qalıb. Azərbaycanla bağlı qeyri-sağlam mövqe tutan AŞPA-nın mövqeyi qərəzlidir.
Bunu KONKRET.az-a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Fazil Mustafa deyib:
Fazil Mustafa: "Avropa Şurasında belə bir məsələnin gündəmə çıxarılması anormalıqdır. Bir ölkənin daxilində yolun açıq, sərbəst keçidinin təmin edilməsi həmin dövlətin suveren hüququdur. Azərbaycan da bunu təmin edib. Belə çıxır ki, Azərbaycan post qoymasın? Biz Fransaya gedəndə bütün sərhədlər açıq olur? Bəlkə Almaniyaya gedəndə yolları açıq saxlayırlar? Belə bir anormal müzakirə mövzusu hələ Avropa Şurası tarixində olmayıb. Bununla nə demək istəyirlər? Ermənilər üçün yaratdığımız şəraiti onlar da Zəngəzur dəhlizində yaratsınlar biz orada hərəkət edək. Bunu edə bilirlərmi? Buna gücləri çatmırsa Azərbaycanın suveren ərazisi ilə nə işləri var? Bəs sərhəd keçid məntəqəsində baş verən təxribatlara nə ad verəcəklər. Yol verilib də, nə istəyirlər? Bəs həmin yolda bizə güllə atanlar cəzalanıbmı? Bu sadəcə olaraq boş və mənasız bir müzakirədir. Sadəcə ermənilərin xoşuna gəlmək üçün terrorçuları dəstəkləyən qüvvələr Avropa Şurasında da kifayət qədər yerləşiblər. Məsələyə terrorçu zehniyyəti ilə yanaşırlar. Bunların indi müzakirəyə çıxaracağı məsələ boş və mənasızdır. Azərbaycan Laçında azad keçidi təmin edib. Azad keçid nə deməkdir? Sənəd yoxlamayaq? Hansı ölkənin sərhəd keçid məntəqəsində sənəd yoxlanılmır? Ona görə də məsələyə belə yanaşmanın qərəzdən başqa adı yoxdur".