Gürcülər kütləvi şəkildə Aİ-dən sığınacaq istəyir
Gürcülər kütləvi şəkildə Aİ-dən sığınacaq istəyirÖtən il 28 797 Gürcüstan vətəndaşı Avropa İttifaqı ölkələrinə sığınacaq üçün müraciət edib.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə Aİ-nin Miqrasiya Agentliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, bu, 2021-ci ilə nisbətən təxminən iki dəfə çoxdur.
Eyni zamanda, 26400 nəfər ilk dəfə, 2397 nəfər isə ikinci dəfə Avropa dövlətlərinə belə bir müraciət edib. Aİ artıq Gürcüstan vətəndaşlarının 18 850 müraciətini baxılmaq üçün qəbul edib, lakin cəmi 468 nəfərə qaçqın statusu verib.
Sığınacaq axtaranlar arqument kimi rus işğalını göstərir.
Məlumata görə, çox vaxt gürcülər Almaniya və Fransadan sığınacaq almaq üçün müraciət edirlər.
Qeyd edək ki, Gürcüstan 2017-ci ilin martından Aİ ilə vizasız rejimdən istifadə edir. O vaxtdan 300 minə yaxın gürcü Aİ-yə turist kimi gedib və qeyri-qanuni mühacir kimi orada qalıb.
Readmissiya sazişinə əsasən, Gürcüstan qeyri-qanuni mühacirləri öz hesabına vətənlərinə qaytarmağı öhdəsinə götürüb. Bundan əlavə, Gürcüstan vətəndaşlarının qeyri-qanuni olaraq  Qərb ölkələrinə getməsinə qəsdən və bilərəkdən kömək edən şəxsləri 4 ilə qədər həbs gözləyir.