"İran anklavların qaytarılmasını Ermənistanın intiharı hesab edir" - Yunanesyan
İran Ermənistanın intihar etdiyinə inanır.
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Tehranın Erməni Dat Komitəsinin prezidenti İsak Yunanesyanla erməni mediasına müsahibəsində deyib.
O, İranın erməni icmasının Nikol Paşinyanın Qarabağ və anklavları Azərbaycana qaytarmasına necə reaksiya verməsindən danışıb.
"Erməni icmasını 2 yerə bölmək olar. Biri müxalifətçi daşnaklardır. Təbii ki, onlar bu açıqlamaya yaxşı reaksiya vermədilər. Onlar bildirdilər ki, heç kimin bir imza ilə Qarabağı Azərbaycana verməyə haqqı yoxdur. Sadə insanlara gəlincə, onlar da öz narazılıqlarını internetdə bildiriblər", – erməni siyasətçi qeyd edib.
Yunanesyan İran tərəfinin bu bəyanatlara "sərt" reaksiya verdiyini deyib.
"Fars mediası və qeyri-hökumət ekspertləri bu addımı sərt tənqid ediblər. Bir çox analitiklər anklavlar məsələsinin Ermənistanın intiharı olduğunu bildiriblər. Onlar bəyan edirlər ki, anklavların təhvil verilməsi İran-Ermənistan dövlətlərarası yolunu təhlükə altında qoyur", – o bildirib.