İrəvan geri addım atdı: "Putinin həbsini nəzərdə tutan sənədin qarşısını almaq üçün variantlar var"
Ermənistan parlamentinin sədr müavini Rusiyaya Beynəlxalq Cinayyət Məhkəməsinin qərarlarının təsirinin qarşısının alınmasına dair saziş təklif edib.
KONKRET.az-ın məlumatına görə, Ermənistan parlamentinin vitse-spikeri Akop Arşakyan bildirib ki, İrəvan Moskvanın Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin (BCM) Roma Əsasnaməsinin ratifikasiyasının ikitərəfli münasibətlərə təsiri ilə bağlı qorxularını anlayıb. O, gələcəkdə ratifikasiyanın iki ölkə arasında münasibətlərə mənfi təsirinin qarşısını almaq üçün Rusiyaya ayrıca saziş imzalamağı təklif edib. Deputat qeyd edib ki, hakim "Mülki Müqavilə" partiyasının Rusiya prezidenti Vladimir Putinin həbsi ilə bağlı BCM-nin orderini icra etmək arzusu və niyyəti yoxdur.
"Ancaq bu, yalnız variantlardan biridir. Başqa variantlar da var. Bir şey aydındır: biz Rusiya Federasiyasının ifadə etdiyi narahatlığı başa düşürük və düşünürəm ki, Roma Əsasnaməsi ilə bağlı gələcək prosesin təmin edilməsinin Ermənistanla Rusiya arasında strateji münasibətlərə xələl gətirməməsini təmin edə biləcəyik", – deyə Arşakyan əlavə edib.