"İrəvan kobud səhvlər edir, Əliyev qəti addımlar atacaq" - Erməni ekspert
"Azərbaycan yeni hərbi xüsusi əməliyyat keçirməyə məcbur olacaq. Bu dəfə rus qoşunlarının məsuliyyət zonasında".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Ermənistanın "Alternativ layihələr qrupu"nun üzvü Vahe Hovhannisyan öz Telegram kanalında yazıb.
O bildirib ki, Ermənistan və Rusiya Azərbaycana başqa seçim qoymur.
"Bu o deməkdir ki, ya Azərbaycan rus əsgərlərini atəşə tutacaq, ya da rus sülhməramlıları 120 min mülki vətəndaşı öz başına buraxaraq təhlükəsiz yerə qaçacaq. Amma düzünü desəm, bu versiyaların heç birinə inana bilmirəm. Üçüncü ssenari daha real görünür – 9 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanat əsasında Rusiyanın vasitəçiliyi ilə real danışıqların davam etdirilməsi", – deyə erməni ekspert qeyd edib.
Hətta kollektiv Qərblə Rusiya arasında gedən müharibə fonunda belə Qərb etiraf edir ki, bu gün yer üzündə əsl sülhü yalnız Rusiya təmin edə bilər. Ancaq vəziyyət müxtəlif səbəblərə görə mürəkkəbdir:
"Ermənistan hakimiyyəti bir-birinin ardınca kobud səhvlərə yol verir, hər dəfə onsuz da çətin vəziyyəti daha da gərginləşdirir. Əliyev İrəvanın "səhvlərindən" məharətlə istifadə edir və mövqelərini möhkəmləndirir. Belə bir vəziyyətdə Əliyev qəti addımlar atacaq. Və belə bir təhlükə varsa, təcili profilaktik tədbirlər görülməlidir. "Ermənistan daxilində hakimiyyətə güclü təzyiq göstərmək lazımdır. Bu gün onların əllərində çoxlu qabaqlayıcı vasitələr var ki, onlar bilərəkdən və ya istəmədiklərindən istifadə etmirlər", – deyə