"İsrail İrana hücumda Azərbaycandan istifadəyə ehtiyac duymur" - İsxaq Hersoqun səfəri ilə bağlı AÇIQLAMA
İsrail Prezidenti İsxaq Hersoqun Azərbaycana səfəri regionda böyük marağa səbəb olub. Bu səfərdə nələrin müzakirə olunacağı, hansı sənədlərin imzalanacağı isə hər kəsi maraqlandırır. İsrail prezidenrinin Azərbaycana səfərindən ən çox narahat olan dövlət isə məhz İrandır və bu, heç kimə sirr deyil. Bəs görəsən, İsxaq Hersoqun Bakı səfərindən hansı gözləntilər var? Hansı sahədə müqavilələrin imzalanması, yaxud hansı mövzularda danışıqların aparılması gözlənilir?
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Əlimusa İbrahimov bildirib ki, İsrail prezidentinin Azərbaycana səfəri çoxdan planlaşdırılırdı və bu, gözlənilən idi: "İsraildə səfirliyimizin açılması fonunda bu səfər bir növ zərurətə çevrilmişdi. Təbii ki, İsrail və Azərbaycan arasındakı münasibətlər yüksələn xətt üzrə inkişaf edir. Beynəlxalq münasibətlər sahəsində iki ölkənin bir-biri ilə bu qədər yaxınlığı təsadüfən baş verir. İsrail prezidentinin Azərbaycana gəlməsi ölkələr arasındakı münasibətlərin daha da yüksək səviyyədə inkişafına təkan verəcək. İnanıram ki, yaxın gələcəkdə iki ölkə arasındakı münasibətlər analoqu olmayan səviyyəyə çatacaq. Məlum olduğu ki, nümayəndə heyətinin tərkibində İsrailin səhiyyə və daxili işlər nazirləri də var. Çox güman ki, burada iki ölkənin təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığı müzakirə olunacaq. Hətta təhlükəsizlik sahəsində müəyyən sənədlərin imzalanacağı da gözlənilir. Amma əsas sənədlər səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq haqda imzalana bilər. Belə ki, İsraildə yüksək səviyyədə inkişaf edən digital səhiyyə sisteminin Azərbaycanda da tətbiqi, həkimlərimizin orada təcrübə keçməsi məsələlərinin müzakirə obyektinə çevrilməsi mümkündür. Bundan əlavə siyasi sahədə də müxtəlif müzakirələrin aparılması gözlənilir. Bildiyimiz kimi Azərbaycan və İsrail xaricdən eyni qüvvə tərəfindən təhdid olunur. Bu təhdidin qarşısını almaq üçün müəyyən addımların atılacağı qaçılmazdır".
Politoloq əlavə edib ki, İsrail və Azərbaycan arasında hərbi sahədə əməkdaşlıq yüksələn xətt üzrə inkişaf edir: "Prezidentlərin görüşündə qlobal məsələlərin müzakirəsi gözlənilir. Yəni Azərbaycanın qlobal səviyyədə tutduğu mövqe, İsrailin bu sahədə rəsmi Bakıya yardımı mövzusunun müzakirə predmetinə çevrilməsi mümkündür. Hesab edirəm ki, İsrail İrana hücumda Azərbaycandan istifadəyə ehtiyac duymur. Əgər Təl-Əviv İrana hücum qərarı alsa, bunu Azərbaycan ərazisindən həyata keçirəcəyini düşünmürəm. Amma Azərbaycan istənilən sahədə Təl-Əvivlə əməkdaşlıq etməyə hazıdır. Rəsmi Bakı öz qonşuluq prinsiplərini qorumaq şərti ilə İsraillə əməkdaşlıq edəcək".
Əlimusa İbrahimovun sözlərinə görə, İsrail prezidentinin Azərbaycana səfər edib-etməməsinə rəğmən İran hər zaman bizə qarşı təxribat törədə bilər: "İrandan hər an təxribat və terror gözləmək mümkündür. İran terrorçu dövlətdir. Amma Azərbaycan bütün bu vəziyyətlərə hazırdır və təhlükəsizlik tədbirlərini yüksək səviyyədə həyata keçirir".