Kadırovun ehtimal olunan ÖLÜMÜ və Kremlin PLANLARI - ŞƏRH
Kadırovun ehtimal olunan ÖLÜMÜ və Kremlin PLANLARI - ŞƏRHYevgeni Priqojinin Tver vilayətində təyyarə qəzasında gözlənilməz ölümündən sonra Rusiya rəsmiləri daha ehtiyatlı davranırlar.
KONKRET.az xəbər verir ki, Çeçenistan rəhbəri Ramazan Kadırov Moskvaya adətən etdiyi kimi təyyarə ilə deyil, qatarla getməyə qərar verib.
Siyasi strateq Mixail Şeytelman Kanal 24-ə bildirib ki, Kadırov yəqin ki, müəyyən risklərlə üzləşir və buna görə də Yevgeni Priqojinin taleyini təkrarlamamaq üçün ehtiyat tədbirləri görür"
"Priqojinin ölümündən sonra Qərb mətbuatı və ekspertləri Kadırovu Vaqner yaradıcısının taleyini yaşaya biləcək növbəti şəxs adlandırıblar.
Ancaq indi Rusiya hakimiyyətinin Çeçenistan rəhbərini iki səbəbə görə itirməsinin mənası yoxdur:
o, Kreml üçün təhlükə yaratmır;
onun ölümü ilə bağlı böyük risklər ola bilər".
Politoloq bildirib ki, Priqojinin ölümündən sonra 10.000 muzdludan ibarət "Vaqner" PMC qalıb.
"Rusiya hakimiyyəti vaqnerçilərin öhdəsindən birtəhər tab gətirəcək və ağır silahlar olmadan onlar üsyan təşkil edə bilməyəcəklər. Lakin Kadırov çoxlu əhalisi və öz silahlı qüvvələri olan respublikaya rəhbərlik edir. Və Çeçenistan rəhbərinin öləcəyi təqdirdə hakimiyyətə kimin gələcəyi və Kremlin bölgədəki nəzarətinin qalıb-qalmayacağı bəlli deyil. Ona görə də Ukraynadakı müharibə ilə yanaşı, Çeçenistanda potensial vətəndaş müharibəsinin olması Rusiya hakimiyyətinə sərfəli deyil", – Mixail Şeytelman vurğulayıb.
Bundan əlavə, politoloq hesab edir ki, Çeçenistan xalqının Kadırovu çox sevdiyi halda, onun ehtimal olunan ölümü respublikada iğtişaşlara səbəb ola bilər.
"Kadırovun gücü və hakimiyyəti Vladimir Putinin hakimiyyətinin bitdiyi anda sona çata bilər. Axı, onlar bir-birinə bağlıdır və ümumi taleyi var", – deyə Mixail Şeytelman fikrini tamamlayıb.