Keçmiş məhbusları işəgötürənlərə subsidiyalar VERİLİR
Özbəkistan hökuməti əhalinin sosial cəhətdən həssas kateqoriyalarının dəstəklənməsi və təşviqi üzrə əlavə tədbirlər haqqında qərar qəbul edib.
KONKRET.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, buna əsasən, keçmiş məhbusları işəgötürənlərə subsidiyalar verilir.
Qeyd olunub ki, bu il oktyabrın 1-dən cəzaçəkmə müəssisələrindən azad edilmiş şəxsləri işə götürən müəssisələrə işə qəbul edildiyi gündən üç ay sonra əmək fəaliyyətini davam etdirən hər bir şəxs üçün 990 min som məbləğində birdəfəlik subsidiya veriləcək.
Qeyd olunub ki, büdcə təşkilatları, dövlət müəssisələri, nizamnamə kapitalında dövlət payı 50 faiz və daha çox olan hüquqi şəxslər istisnadı.
Bundan başqa, penitensiar müəssisələrdə cəza çəkməkdən azad edilmiş şəxsləri işə götürən işəgötürənlərə Dövlət Məşğulluğa Yardım Fondunun vəsaiti hesabına subsidiyaların verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə qəbul edilib.
Subsidiya almaq üçün işəgötürənlər yoxsulluğun azaldılması və məşğulluğun təşviqi üçün rayon (şəhər) şöbələrinə yazılı ərizə verirlər.