Kim Çen Inın bacısı ABŞ-ı HƏDƏLƏDİ
Kim Çen Inın bacısı ABŞ-ı HƏDƏLƏDİKim Çen Inın bacısı ABŞ-ı hədələyib.
KONKRET.az xəbər verir ki, onun bəyanatını bazar ertəsi TsTAK xəbər agentliyi yayıb.
KXDR liderinin bacısı Kim Yo Conq ABŞ-ın Sakit Okeana raket buraxılışlarını intensivləşdirməklə bağlı hərəkətlərinə cavab olaraq Pxenyanın Sakit okeanda raket buraxılışlarını artırmaqla hədələyib.
Məlumata görə, Koreya bu istiqamətdə son dərəcə nadir hallarda raket buraxır.
Koreya İşçi Partiyası Mərkəzi Komitəsinin departament rəhbərinin müavini Kim Yo Conq deyib:
"Bu yaxınlarda Koreya yarımadasında Amerika qoşunlarının strateji zərbə silahlarının hərəkəti aktivləşib. Pxenyan KXDR-in təhlükəsizliyinə təsirini diqqətlə nəzərdən keçirir və müvafiq cavab tədbirləri görəcək.
Sakit okeandan sınaq meydançamız kimi istifadə tezliyi ABŞ qoşunlarının hərəkətlərinin xarakterindən asılıdır".
O, Pxenyanın "vəziyyəti gərginləşdirən fanatiklər"dən hesab çəkəcəyini əmin edib.
Qeyd edək ki, Şimali Koreyanın buraxdığı raket sonuncu dəfə ötən il oktyabrın 4-də Yaponiya üzərindən uçaraq Sakit okeana düşüb. Bundan əvvəl Pxenyan bu cür sınaqları yalnız 2017-ci ilin sentyabrında keçirib.
Ötən il KXDR tərəfindən raket buraxılışlarının sayına görə rekord il olub, 37 buraxılışda 70-dən çox raket iştirak edib. Şimali Koreya bu il də aktiv raket sınaqlarını davam etdirir.
Belə ki, fevralın 18-də Pxenyan Yaponiyanın eksklüziv iqtisadi zonasına, Hokkaydo adasının şimalından 200 km qərbə düşən qitələrarası ballistik "Hvason-1" raketini buraxıb.