Konsulun qazaxlara ETİRAZI – "Ölkədə rus dilinin gündəlik həyatda istifadəsi azalır"
Konsulun qazaxlara ETİRAZI – "Qazaxıstanda rus dilinin gündəlik həyatda istifadəsi azalır və Qazaxıstan hakimiyyəti sistemli şəkildə rus dilini qazax məktəb təhsil sistemindən sıxışdırmaq siyasəti aparır".
KONKRET.az xəbər verir ki, həm Qazaxıstanın özündə, həm də Rusiyada müəyyən siyasi qüvvələr Rusiyanın Almatıdakı diplomatik missiyasının rəhbəri Yevgeni Bobrovun dəyişdirilməsini məhz bəyanatlarla əlaqələndiriblər.
Qeyd edək ki, konsul iddia edirdi ki, qazax məktəblərinin birinci siniflərində rus dilinin tədris planından çıxarılmas cəmiyyətdə müəyyən narahatlıq doğurur. O, çıxışlarında rus dili və ədəbiyyatı sahələrində müəllim kadrlarının çatışmazlığını da tez-tez xatırladırdı.
Qazaxıstan Xarici İşlər Nazirliyi öz növbəsində Bobrovun sözlərini təkzib etmişdi. Təkzibdə deyilirdi ki, ölkənin yerli əhalisinin öz ana dilini bilmə səviyyəsini artırmaq istəyi tamamilə təbii prosesdir.
Bu gün bir sıra rusiyalı jurnalistlər, təbliğatçılar və politoloqlar Bobrovun bəyanatından sui-istifadə edərək, etnik ədavəti qızışdırmaqla, Qazaxıstan hakimiyyətini birbaşa olaraq dil təmizlənməsində ittiham etmək üçün əllərindən gələni edilər.
Maraqlıdır ki, rəsmi Astana özünü həddindən artıq təmkinlə aparır, Bobrov ətrafındakı vəziyyətdən istifadə etməyə çalışan Kremlin və yerli milli vətənpərvərlərin təbliğat maşınına uymur.
Bildiyiniz kimi, Qazaxıstan hakimiyyəti çoxvektorlu siyasətə riayət edir ki, bunu xüsusilə yeni konsulun namizədliyi sübut edir. Əgər Bobrovun bəyanatları doğrudan da diplomatik səviyyədə həyata keçirilən düşünülmüş Rusiya təxribatı idisə, o zaman rəsmi Astananın cavab olduqca sərt olardı.
Qeyd edək ki, Qazaxıstan vaxtilə Ukrayna diplomatik korpusunun təxribat xarakterli hərəkətlərinin qarşısını almışdı. 2023-cü ilin yazında rəsmi Astana Luqansk vilayət hərbi administrasiyasının keçmiş rəhbəri Sergey Qaydayın Ukraynanın Qazaxıstana səfiri təyin edilməsinə razılıq verməkdən imtina etmişdi.
Rəsmi Kiyevin onun namizədliyi ilə bağlı xahişinə cavab olaraq Qazaxıstan hakimiyyəti yumşaq, lakin qəti şəkildə bildirdi ki, Ukrayna diplomatik missiyasının əvvəlki rəhbəri ilə bağlı yaranmış vəziyyətdən sonra onun yerində peşəkar diplomat görmək istəyirlər.
Xatırladaq ki, Ukraynanın səfiri Petro Vrublevski qazaxıstanlı bloqer Dias Kuzairovla müsahibəsində etnik mənsubiyyətinə görə Rusiya vətəndaşlarının qətlinə açıq çağırış etmişdi.
Vrublevskinin açıq rusofob bəyanatlarından sonra şəxsən diplomat Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski tərəfindən işdən çıxarılmışdı.
Hələ o vaxt hadisə Qazaxıstan Xalqları Assambleyası tərəfindən pislənilmişdi və bundan sonra Qazaxıstan Xarici İşlər Nazirliyi rəsmi olaraq Ukrayna səfirinə etirazını bildirərək ona arzuolunmaz şəxs statusu vermişdi.