Liviyanın XİN başçısı İsrailə görə vəzifəsindən KƏNARLAŞDIRILDI
Liviyanın XİN başçısı İsrailə görə vəzifəsindən KƏNARLAŞDIRILDILiviyanın Milli Birlik Hökumətinin Baş naziri Abdel Hamid Dbeyba xarici işlər naziri Nəcla Manquşu vəzifəsindən uzaqlaşdırıb.
KONKRET.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, qərar XİN başçısının İsrailin xarici işlər naziri Eli Koenlə görüşü ilə bağlıdır.
Belə ki, Baş nazir XİN rəhbərinin fəaliyyətini müvəqqəti dayandırdığını elan edib. Onun sözlərinə görə, Ədliyyə Nazirliyi bu məsələ ilə bağlı inzibati araşdırma aparacaq.
Xarici İşlər Nazirliyi də öz növbəsində Koenlə görüşdən imtina etdiyini açıqlayıb.
Məlumata görə, görüş keçən həftə İtaliya Xarici İşlər Nazirliyinin yardımı ilə keçirilib. Bildirilib ki, tədbirdə Liviyanın keçmiş yəhudi icmasının irsinin qorunması, o cümlədən sinaqoqların və qəbiristanlıqların yenidən qurulması müzakirə olunub. Danışıqlar həmçinin humanitar məsələlər, kənd təsərrüfatı və su idarəçiliyində İsrailin mümkün yardımını da əhatə edib.
Qeyd edək ki, Liviya İsrailin müstəqilliyini tanımır, ölkələr arasında diplomatik əlaqələr yoxdur.
Xatırladaq ki, Liviya Milli Birlik Hökuməti 2021-ci ildə yaradılıb.