"Moskva artıq rəsmi şəkildə İrəvana xəbərdarlıq edir ki, ağıllı ol, ölkəni itirəcəksən" - Erməni mediası
"Moskva artıq rəsmi şəkildə İrəvana xəbərdarlıq edir ki, ağıllı ol, əks halda ölkəni itirə bilərsən".
KONKRET.az xəbər verir ki, Rusiya Dövlət Dumasının sədri Vyaçeslav Volodin Azərbaycan Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova ilə görüşündə Qarabağ probleminin həllindən danışıb və kifayət qədər diqqətçəkən açıqlamalar verib.
O, Qarabağdakı vəziyyətin nizamlanmasına Avropa strukturlarını, xüsusən də Avropa Parlamenti və AŞPA-nı cəlb etmək cəhdlərindən çəkinməyin lazım olduğunu xüsusi qeyd edib. Volodin xatırladıb ki, Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin Qarabağın nizamlanması ilə bağlı qərarı var və onlar bunu rəhbər tutacaqlar.
"Avropa institutlarının lehinə bəyanatlar verənlər sadəcə olaraq ölkəni itirə bilərlər", – deyə Volodin bildirib.
Onun fikrincə, AŞPA və Avropa Parlamentinin Qarabağ probleminin həllinə cəlb olunması vəziyyəti daha da gərginləşdirəcək.
"Avropa Parlamentini və AŞPA-nı işə cəlb etmək istəyirsinizsə, 10 dəfə düşünməli və bunun Ukrayna, Yuqoslaviya və digər ölkələrdən nümunə götürərək necə bitəcəyini düşünməlisiniz.
Kim sülh istəyir, kim vəziyyəti nizamlamaq istəyirsə, bu kvaziparlamentlərdən, AŞPA-dan, Avropa Parlamentindən uzaq durmalıdır. Həm də açıq şəkildə dərk etməlidir ki, onların bu işə qarışması vəziyyəti daha da gərginləşdirəcək və getdikcə daha çox problemlər yaradacaq.
Əgər onlar bunu edirlərsə, o zaman nəticələrə görə məsuliyyət daşımalıdırlar",- deyə Volodin bildirib.
Erməni ekspertlər bunun xəbərdarlıq olduğunu mediaya təsdiqləyiblər.
"Gərək sadəlövh olasan ki, Volodinin açıqlamalarının dipnotlarını, "mesajların" istiqamətini başa düşməyəsən. Əslində Rusiya növbəti dəfə İrəvana xəbərdarlıq edir.
Yeri gəlmişkən, İrəvanda H1-ə verdiyi müsahibədə başqa bir rusiyalı Dmitri Suslovdan bir qədər fərqli ifadə ilə oxşar xəbərdarlığı eşitdik.
Suslov, təbii ki, ekspertlər səviyyəsində xəbərdarlıq etdi və biz bunu yarı-rəsmi hesab etdik. Amma indi yüksək vəzifə tutan bir şəxs bunu deyir. Volodin eyni şeyi deyəndə deyə bilərik ki, Moskva artıq rəsmi şəkildə İrəvana xəbərdarlıq edir və deyir ki, ağıllı ol, əks halda ölkəni itirə bilərsən", – deyə erməni mediası ekspertlərdən sitat gətirib.