Moskva İrəvan və Bakını ciddi addımlar atmağa ÇAĞIRDI
Moskva İrəvan və Bakını vəziyyətin deeskalasiyası üçün addımlar atmağa çağırıb.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə cümə axşamı brifinqdə jurnalistin sualını cavablandıran Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova deyib.
O bildirib ki, Rusiya Qarabağda artan gərginlikdən ciddi narahatdır.
Zaxarova hər iki tərəfi təmkinli olmağa çağırıb.
Nazirliyinin sözçüsü deyib ki, "hər iki tərəfdən döyüş ritorikası əks-məhsuldardır və sülh gündəliyinin irəliləməsinə kömək etmir".
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi martın 5-də baş vermiş silahlı insident nəticəsində həm Ermənistan, həm də Azərbaycan tərəfdən itkilərin olduğunu qeyd edərək, İrəvan və Bakını vəziyyətin deeskalasiyası üçün tədbirlər görməyə çağırıb. O vurğulayıb ki, sülhməramlı missiyanın məsuliyyət zonasında təhlükəsizlik və həyat təminatı ilə bağlı məsələlər sülh yolu ilə həll edilməlidir.
"Bakı və İrəvan üçtərəfli sazişlərin bütün müddəalarına ən yüksək səviyyədə ciddi şəkildə əməl etməlidirlər. Biz həmçinin hesab edirik ki, rəsmi İrəvanın qarşılıqlı məqbul həll yollarının axtarışında fəal iştirakı mövcud gərginliyin azaldılmasına töhfə verəcək", – deyə Zaxarova vurğulayıb.