Moskvadan Paşinyanın Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanımasına REAKSİYA
Moskvadan Paşinyanın Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanımasına REAKSİYAMoskva Paşinyanın Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanımasına münasibət bildirib.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova həftəlik brifinqdə bildirib.
O deyib ki, Moskva Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanımağa hazır olması barədə bəyanatını 1991-ci il Alma-Ata bəyannaməsinə istinad edən Praqa bəyanatının təsdiqi kimi qiymətləndirir.
Onun sözlərinə görə, Praqadakı razılaşma İrəvanla Bakı arasında proses üçün yeni çərçivə yaradıb.
"Rusiya Ermənistan-Azərbaycan nizamlanmasında vasitəçidir. Ona görə də Ermənistanın bu məsələdə dəqiq mövqeyinin olması vacibdir.
Sülh müqaviləsi layihəsinin özünə gəlincə Azərbaycan və Ermənistan XİN rəhbərləri arasında Moskvada keçirilən danışıqların sonuncu raundu tərəflər arasında anlaşmanı yaxşılaşdırmağa və bir sıra məsələlər üzrə mövqelərini yaxınlaşdırmağa kömək etdi", – deyə Zaxarova bildirib.
Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşmasına münasibət bildirən Zaxarova deyib ki, Moskva "vəziyyəti sakitləşdirmək üçün bütün vasitələrdən istifadə edir".
"Hazırda bütün səviyyələrdə danışıqlar gedir. Moskvada Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan XİN rəhbərlərinin görüşləri keçirilib. Bu əlaqələr bütün səviyyələrdə davam edir", – deyə XİN sözçüsü qeyd edib.