Nankorluq - ŞƏRHNankor sözü erməni xalqının mahiyyətini dolğun ifadə edir. Xəyanət bu xalqın həyat tərzidir. Qədim ata-baba yurdlarımızda əvvəlcə "erməni vilayəti" yaradıb, sonra onlara yüksək status verən Rusiya imperiyası bütün zamanlarda ermənilərdən lazımınca yararlanıb. Vaxtı gələndə ermənilərdən vasitə kimi istifadə edən ruslar Ermənistanı elə bir ərazidə yerləşdirib ki, Türkiyə ilə Azərbaycan arasında coğrafi bağlantı kəsilib. İndiyədək nəyə nail olublarsa hamısı rusların sayəsində mümkün olub.
Birinci Qarabağ müharibəsində rusiyalı ağaları köməklərinə çatmasaydı münaqişə yəqin ki, bu qədər uzanmazdı. Cənubi Qafqazda Rusiyanın fort postuna çevirilən Ermənistan iqtisadi və siyasi cəhətdən Rusiyadan tam asılı vəziyyətdədir. Hərbi sahəylə bağlı isə geniş müzakirə açmağa ehtiyac yoxdur.
1997-ci ildə bağlanan müqaviləyə görə bu ölkələr hərbi müttəfiqdir. Biz nunu 2-ci Qarabağ müharibəsində də gördük. Rusiya Ermənistana əsgəri yardım etməsə də, düşmən ölkəni silahla təmin edirdi. Üstəlik 44 gün ərzində Rusiya telekanallarında Azərbaycan əlehinə təbliğatı da yəqin yaddan çıxarmamısınız.
Amma nankor erməni xisləti yenə müttəfiq zad tanımır. Ermənistan Baş Naziri Nikol Paşinyan bildirib ki, Ermənistan Ukrayna məsələsində Rusiya Federasiyasının müttəfiqi deyil.
Paşinyanın fikirincə qarşıdurma, Ermənistandakı bütün münasibətlərə birbaşa təsir göstərir.
Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskovun məsələyə münasibəti gecikməyib:
"Bu mühüm açıqlamadır. Bilirik ki, Ermənistanın Ukrayna münaqişəsinə yanaşmasında müəyyən nüanslar var. Biz onlardan xəbərdarıq və nəzərə alırıq. Amma bütün bunlara baxmayaraq biz müttəfiqimiz Ermənistanla münasibətləri inkişaf etdirməyə davam edirik", – deyə Peskov bildirib.
Görünür qərbdə özünə yeni qohum-əqraba tapan Paşinyan bu açıqlaması ilə onlara "Biz Rusiya ilə bir yerdə deyilik" mesajını verir. Amma unudur ki, son vaxtlar ölkədə antirusiya meyilləri güclənsə də, Ermənistanın Rusiyanın təsir dairəsindən çıxması sadəcə mümkün deyil.