Nazirlikdən erməni əsilli idmançının təxribatı ilə bağlı BƏYANAT
Gənclər və İdman Nazirliyi, həmçinin, Azərbaycan Tennis Federasiyası "Böyük dəbilqə" seriyalı "Australia Open" tennis turnirində keçirilən oyun zamanı erməni əsilli Rusiya idmançısı Karen Xaçanovun təxribatı ilə bağlı Rusiyanın müvafiq qurumlarına, Beynəlxalq Tennis Federasiyasına və "Australia Open" tennis turnirinin təşkilatçılarına müvafiq müraciətlər ünvanlayıb.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə Gənclər və İdman Nazirliyinin bəyanatında bildirib.
Qeyd olunub ki, təxribatçı addımlara görə, tennisçinin cəzalandırılması və belə bir halın təkrarlanmasına yol verilməməsi tələb edilib:
"Hazırda davam edən "Böyük dəbilqə" seriyalı "Australia Open" tennis turniri çərçivəsində 20 yanvar 2023-cü il tarixində baş tutan oyun zamanı erməni əsilli Rusiya idmançısı Karen Xaçanov rəqibinə qalib gəldikdən sonra idmançı adına yaraşmayan, Beynəlxalq Tennis Federasiyasının və hazırda iştirak etdiyi turnirin davranış qaydalarına zidd olan təxribat törədib və beynəlxalq turnirlərdə çıxış edən tennisçilərə məxsus bir ənənəni siyasiləşdirməyə cəhd edib. Eyni hal idmançı tərəfindən turnirin növbəti mərhələsi çərçivəsində baş tutan oyundan sonra da təkrarlanıb".
Bəyanatda əlavə olunub ki, Rusiyanın müvafiq qurumları tərəfindən məsələnin araşdırılacağı və idmançıya müvafiq xəbərdarlığın olunacağı vəd edilib.