"Onlar maraqlarımıza zərbə vurmaq üçün məqam gözləyirlər" - Politoloqdan açıqlama
Laçın sərhəd-keçid məntəqəsində baş verən hadisələr göstərir ki, beynəlxalq təşkilatlar regionda onlara aid olmayan işlərə əl atırlar. Sözdə bir, əməldə ayrı cür davranan həmin qurumlar imkan düşən kimi təxribatlara törətməkdən də çəkinmirlər. Daim erməniləri dəstəkləyən bu təşkilatlar öz missiyalarını yerinə yetirmək əvəzinə çirkin işlərə də cəlb edilirlər. Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin İrəvan bürosuna məxsus avtomobillərdə müəyyən edilən qaçaqmalçılıq halları onların hansı mövqe tutduğunu bir daha nümayiş etdirir.
Politoloq Fikrət Sadıqov KONKRET.az-a açıqlamasında bildirib ki, bu beynəlxalq təşkilat Ermənistanın yanında yer alır:
"Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin bu davranışı Azərbaycana qarşı saymazlıqdır. Hansısa erməniyə avtobuslar verib, onlara etibat edərək bizə qarşı zərbə vururlar. Bilmirlər ki, biz müharibə vəziyyətindəyik?Ermənistanla olan münasibətlərimizdən xəbərləri yoxdur?Düzdür, bundan sonra onlar təəssüf hissi keçirdiklərini bildirdilər. Amma onların bu təəssüfü "toydan sonra nağara" məsələsinə oxşayır. Bu özü o deməkdir ki, bunlar biganəlik nümayiş etdirir, müəyyən mənada yenə ermənilərin tərəfindədir, onların maraqlarını müdafiə edir, onlara şərait yaradırlar. Biz buna öz adekvat cavabımızı vermişik və bütün hallarda belə bir cavablar veriləcək.
Əlbəttə, Qarabağ Azərbaycan ərazisidir. Onların istifadə etdiyi yollar Azərbaycana məxsusdur. Azərbaycanın Bakıdakı nümayəndəliyindən istifadə etmək qərarı tamamilə düzgündür. Bütün bunlar bir mərkəzdən idarə olunsun, fəaliyyətlərini bir mərkəzdən idarə etsinlər. Biz bu məsələdə prinsipial mövqe nümayiş etdirməliyik. Çünki onlar sanki imkan axtarır ki, bizim maraqlarımıza zərbə vursunlar. Biz buna imkan vermərik. Belə bir ofisin burada olması müəyyən dərəcədə onların fəaliyyətinə nəzarəti gücləndirəcək".