Paşinyan müharibə və məğlubiyyətlə bağlı etirafları niyə məhz indi ETDİ? - Nikolun gizli planı ilə bağlı İLGİNC AÇIQLAMA
Paşinyan müharibə və məğlubiyyətlə bağlı etirafları niyə məhz indi ETDİ? - Nikolun gizli planı ilə bağlı İLGİNC AÇIQLAMAPaşinyanın müharibə və Ermənistan ordusunun məğlubiyyəti ilə bağlı açıqlamaları həm öz ölkəsində, həm də Azərbaycan cəmiyyətində maraqla qarşılanıb. Əslində Nikolun Üçtərəfli Bəyanata nə zaman və hansı şərtlər daxilində imza atdığını etiraf etməsi bəlli olsa da, onun bütün bunları niyə məhz indi dilə gətirməsi maraq doğurur. Bəs görəsən, Paşinyan bu etirafları ilə nəyə nail olmaq istəyir? Onun hansısa planı var, yoxsa fikirləri daxili auditoriyaya hesablanıb?
MövzunuKONKRET.az-a şərh edən politoloq Elçin Mirzəbəyli bildirib ki, Paşinyanın söylədiyi fikirlər əslində Azəbaycan cəmiyyəti üçün yeni deyil: "Sadəcə olaraq Paşinyan həqiqətləri ermənisayağı dilə gətirir. Yaxud onların bir hissəsini desə də, qalanlarını söyləmək istəmir. Bu fikirlərin indi dilə gətirilməsi isə istintaqla bağlı olan məsələdir. Amma burada başqa bir faktor da var. Nikol Paşinyan bir müddət öncə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını və Qarabağın ölkəmizin tərkib hissəsi olduğunu vurğuladı. İstintaqa veridyi ifadədə səsləndirdiyi fikirlər isə onun həmin mövqeyi ilə üst-üstə düşmür. Çünki Nikol Şuşanın "işğalından" danışır. Amma Şuşa uzun illər Ermənistan ordusunun işğalı altında idi və Azərbaycan öz ərazisini azad etdi. Bu konteksdən yanaşanda Paşinyanın fikirlərində yenə ziddiyyətlərin olduğunu görə bilərik. Digər tərəfdən, indiki şəraitdə İstintaq Komitəsinin apardığı işin mahiyyəti bəlli deyil. Söhbət 44 günlük müharibə dövründə baş verən hadisələrdən gedirsə, o zaman İstintaq Komitəsi hüquqi cəhətdən bütün dünyada qəbul edilən normalar əsasında başqa məqamlara diqqət çəkməlidir. Bu, Azərbaycan torpaqlarının uzun illər qanunsuz olaraq işğal altında saxlanılması, təbii sərvətlərimizin talanması, xalqımıza qarşı həyata keçirilən soyqırım faktları və mülki vətəndaşlarımıza qarşı həyata keçirilən müharibə cinayətləridir. Ermənistanın İstintaq Komitəsi hüquqi araşdırmanı məhz bu istiqamətdə aparmalıdır. Əks halda İstintaq Komitəsi hansı səlahiyyətlə və haqla Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsi məsələsini Paşinyanla birlikdə "işğal edilən" ərazilər kimi dəyərləndirir? Bu faktın özü də Ermənistanın müvafiq istintaq qurumlarının özünün cinayət törətdiyini və başqa dövlətə qarşı ərazi iddiaları irəli sürdüyünü sübuta yetirir".
Politoloqun sözlərinə görə, Paşinyanın fikirləri etiraf yox, növbəti manipulyasiyadır: "Nikol Paşinyan indiki şəraitdə Ermənistan revanşistlərinin qarşısında özünü təmizə çıxarmaq üçün uydurulmuş situasiyadan danışır. Əslində Ermənistan ordusunun hansı səbəblərdən məğlub olduğunun bir hissəsini dilə gətirməklə məsuliyyəti özündən əvvəlki hakimiyyətin üzərinə yükləməyə çalışır. Çünki Paşinyan müharibəyə qədər qısa zaman kəsiyində Ermənistana rəhbərlik edib. Amma müharibəyə qədər Ermənistan ordusunun formalaşmasında qismən Ter-Petrosyan, daha sonra isə Koçaryan və Sarkisyan iştirak ediblər. Hesab edirəm ki, Paşinyan əslində bu istintaqı daha çox özündən əvvəlki siyasi hakimiyyətlərə qarşı yönəltməyə çalışır. Yəni prosesin təməlində ona qarşı olan qüvvələri müəyyən qədər neytrallaşdırmaq məsələsi dayanıb".