Paşinyan niyə sülh müqaviləsini imzalamır? - Danielyan ilginc səbəbləri AÇIQLADI
Paşinyan niyə sülh müqaviləsini imzalamır? - Danielyan ilginc səbəbləri AÇIQLADI"Paşinyan ölkə daxilində partlayışın qarşısını almaq üçün heç bir müqavilə imzalamaq fikrində deyil".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu erməni mediasına müsahibəsində politoloq Stepan Danielyan deyib.
O bildirib ki, Nikol Paşinyan heç bir müqavilə imzalamağa hazırlaşmır.
"Nikol Paşinyan heç bir müqavilə imzalamağa hazırlaşmır. Əgər imzalasa, ölkə daxilində partlayış olacaq və müqavimət göstərmək üçün o qədər resursu yoxdur", – deyə Danielyan vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, 2022-ci ilin sonuna qədər vəd edilən müqavilənin mümkün imzalanması hələ də real deyil.
Nikol Paşinyan bu gün hökumətin iclasında deyib:
"Brüsselə getsəm, yəqin ki, yaxın gələcəkdə bəzi qüvvələr artıq məlum olan ssenari üzrə hücuma keçə bilər. Bazar günü Azərbaycanla sülh sazişinin imzalanması ehtimalı təəssüf ki, çox azdır".
Stepan Danielyanın fikrincə, Paşinyanla Əliyev arasında saziş imzalanacağı təqdirdə, o, parlamentdə ratifikasiya edilməlidir. Bu da Qarabağdan qəti şəkildə imtina demək olacaq.
"Ermənistan ərazisindəki digər ərazi güzəştləri, anklavlar, həmçinin dəhlizdən də söhbət gedir. Paşinyan çox gözəl anlayır ki, əgər belə bir şeyə imza atsa, o zaman onun hakimiyyətdə qalması saatlar olacaq.
Ölkə daxilində partlayış olacaq və bu, onun sonunu gətirəcək. Nikol Paşinyan deyib ki, yaxın iki ildə vaxtı uzada bilsə, dünyada çox şey dəyişəcək. Onun fikrincə, bu iki ilə dözmək lazımdır", – deyə erməni politoloq bildirib .
O əlavə edib ki, sülh müqaviləsinin bağlanması ilə bağlı danışıqlara paralel olaraq Ermənistanla sərhəddə də itkilər var.