"Paşinyan Praqada sənədi imzalayanda Qarabağ məsələsi bağlandı" - Lavrov
"Qarabağın Azərbaycanın tərkibinə daxil olması ilə bağlı qərar Ermənistan Respublikası baş naziri Nikol Paşinyanın birbaşa iştirakı ilə qəbul edilib".
KONKRETaz xəbər verir ki, bunu Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov "Valday" Beynəlxalq Klubunda jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
"İrəvanda bəzən deyirlər ki, 2020-ci ilin noyabrında müharibənin dayandırılması bəyannaməsi imzalananda Putin Paşinyanı Qarabağı Azərbaycana verməyə məcbur edib, bu yalandır. 10 noyabr 2020-ci il tarixli bəyanatda bildirilir ki, Qarabağ Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin məsuliyyət zonasıdır. Qarabağın yekun statusu ilə bağlı dialoqun davam edəcəyi ilə bağlı ümumi anlayış var idi.
Amma 1 ildən sonra baş nazir Paşinyan Praqada keçirilən başqa bir Avropa sammitində sənəd imzalayanda Ermənistan və Azərbaycanın 1991-ci ilin ərazi bütövlüyünü qarşılıqlı olaraq tanıdığını elan etdi. Alma Ata bəyannaməsinə görə, məsələ bağlanıb", – Lavrov bildirib. / konkret.az