Paşinyan: "Qarabağ məsələsində müttəfiqimiz yoxdur"
Paşinyan: "Özümüzü aldatmağa ehtiyac yoxdur. Çünki BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi sadəcə bir kağız parçası deyildi".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu fikirləri Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan 44 günlük müharibənin hallarının araşdırılması üzrə komissiyasının iclasında deyib.
Onun sözlərinə görə, "Dağlıq Qarabağ üzrə danışıqlar prosesi və onun məzmunu birbaşa Ermənistandakı daxili siyasi vəziyyətdən asılı idi".
Paşinyanın qeyd etdiyi kimi, əsas hadisələrdən biri ATƏT-in Lissabon sammiti və birinci prezident Levon Ter-Petrosyanın dərc etdiyi "Müharibə, ya sülh" məqaləsidir. "Əslində Ter-Petrosyan qeyd edib ki, status-kvo uzunmüddətli ola bilməz. Özümüzü aldatmağa ehtiyac yoxdur və Qarabağ məsələsində bizim müttəfiqimiz yoxdur. Petrosyan məqaləsində Qarabağın hansı statusda – ya müstəqil və ya Ermənistanın, yoxsa Azərbaycanın tərkibində olmasını açıqlamayıb", – deyə Paşinyan bildirib.
Paşinyanın sözlərinə görə, ekspertlər BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi və "Azərbaycanın 7 rayonunun Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalını" bildirən 4 qətnaməsində qoşunların dərhal və ilkin şərt olmadan oradan çıxarılmasının tələb olunduğunu açıq şəkildə açıqlamayıblar. Həmin qətnamələrdə Dağlıq Qarabağ "Azərbaycan Respublikasının bölgəsi" adlandırılıb. Paşinyan əlavə edib ki, bu sənədlər sadəcə kağız parçası deyildi. Bununla bağlı o qeyd edib ki, 1996-cı ildə ATƏT-in Lissabon sammitinin heç bir hüquqi qüvvəsi olmasa da, beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyi göstərdi ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü beynəlxalq aləmdə tanınır. Məhz Azərbaycanın sərhədləri daxilində Dağlıq Qarabağa yüksək muxtariyyət statusu verilə bilərdi.