Paşinyan Rusiyanı Fransayla əvəz etmək üçün məqam gözləyir - ŞƏRH
Paşinyan Rusiyanı Fransayla əvəz etmək üçün məqam gözləyir - ŞƏRHSentyabrın 1-də Ermənistanın Kəlbəcər istiqamətində törətdiyi təxribata cavab verən Azərbaycan Ordusu düşmənin xeyli sayda hərbi texnikasını və canlı qüvvəsini məhv edib. Növbəti dəfə döyüş meydanında başı əzilən Ermənistan yenə təxribatlarından əl çəkmir. Bu dəfə Qarabağda yerləşən qanunsuz hərbi birləşmələr fəallaşıb. Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan ərazilərdə qeyri-qanuni silahlı birləşmələr səngər qazır, fortifikasiya qurğuları quraşdırırlar. Ermənistan mətbuatı isə dezinformasiya yayaraq, guya Azərbaycan Ordusunun Qarabağ ərazisində hərəkətliliyini yazır və bildirir ki, Azərbaycan tərəfi Qarabağda hərbi əməliyyata hazırlaşır.
Əslində qabaqdangəlmişlik edən ermənilər özlərini sığortalamaq üçün indidən informasiya müharibəsində yeni cəbhə yaratmağa çalışırlar.
Fransadan, Hindistandan və İrandan hərbi-siyasi dəstək alan Ermənistan son günlər informasiya sahəsində də fəallıq nümayiş etdirir. Paşinyanın İtaliya mətbuatına açıqlaması, Qərbin Ermənistanı NATO-ya dəvət etməsi, ermənilərin Avropa Birliyinə qoşulmaq arzusu, Makronun Ermənistana səfərinin anons edilməsi, ABŞ-ın Ermənistanla birgə hərbi təlim keçirmək planı və digər amillər düşmən ölkənin əl-qolunu açır və ermənilərə əlavə stimul verir. Ermənistanı qarşıdurmaya təhrik edən qüvvələr isə regionda yeni münaqişənin yaranmasında maraqlıdırlar və Cənubi Qafqazda sülhə təhdid yaradırlar.
Bununla belə, Rusiyanın bostanına daş atan Paşinyan da dediyi hər bir sözün fərqindədir və həmin fikirlərin məsuliyyətinin ağır olduğunu yaxşı bilir. Amma rusların təpkisindən çəkinmədən müttəfiqini açıq şəkildə ittiham edən Ermənistan Baş naziri müttəfiq cəbhəsində Rusiyanı Fransayla əvəz etmək üçün məqam gözləyir. Rusiya isə Cənubi Qafqazdan, daha doğrusu, Ermənistandan asanlıqla getməyəcək. Bunu dünən Kremlin söz adamları Ermənistanı birbaşa təhdid edərək bildirdilər. Əvvəlcə Putinin mətbuat katibi Dmitri Peskov, daha sonra isə Rusiya XİN-in nümayəndəsi Mariya Zaxarova Paşinyana yerini göstərdi və Rusiya haqqında məsuliyyətsiz danışmamağı məsləhət gördülər. Ermənistan isə dayanmır, Paşinyanın məqsədi tamam başqadır. Öz xoşbəxtliyini Qərbdə axtaran Ermənistan ona dəstək verən havadarlarının köməyinə arxayındır, ona görə də qeyri-konstruktiv mövqe nümayiş etdirir. Daxildəki qüvvələr də fəallaşaraq, Paşinyanı devirmək üçün aktiv fazaya start veriblər. Paşinyan da bunu anlayır və hakimiyyətini saxlamaq üçün xarici siyasətdə müəyyən dəyişiklik etməklə daxili auditoriya üçün oynayır. Amma onun başladığı oyun təhlükəlidir və hər an Ermənistanın növbəti məğlubiyyəti ilə nəticələnə bilər.