Politoloq: "Azərbaycan erməni separatçılara vaxt qoyub"
Politoloq: Tural İsmayılov: "Şərtlər qəbul edilməsə, Qarabağda antiterror əməliyyatı başlaya bilər"
Qarabağdakı separatçıların başçısı Araik Arutyunyan hələ də reallığı qəbul etmək istəmir. Qarabağda qanunsuz silahlı birləşmələrin ləğvinin qəbul edilməz olduğunu deyən baş separatçı imkan düşən kimi xaricdəki havadarlarına üz tutur. Arutyunyan bu dəfə Rusiya gününü bəhanə gətirərək Putinə məktub yazıb. Məktubda ilkin olaraq ümumi sözlərlə erməni və rus xalqlarının dostluğuna toxunulub. Daha sonra isə əsas mövzuya-Azərbaycan mövzusuna keçib. Bizdən Putinə nəyi var "şikayətlənib".
Araikin məktubunu Putinin oxuyub-oxumaması önəmli deyil. Əsas odur ki, Azərbaycan ərazilərindəki separatçılara rəhbərlik edən sıradan bir adam Rusiya Federasiyasının prezidentinə məktub ünvanlayır. Məktubda da Rusiyanın strateji tərəfdaşı Azərbaycan əleyhinə ifadələr işlədilir.
Politoloq: Tural İsmayilov, politoloq
Mövzunu KONKRET.az-a politoloq Tural İsmayılov şərh edib.
"Araik Arutyunyan və oradakı separatçılar Rusiyanın fort-postu qismində çıxış edirlər. Sadəcə Nikol Paşinyanla Araik arasında olan münasibətlərin daha dərin olması Rusiyanı qane etmir. Rusiya əvvəlcə Arutyunyana qarşı Vardanyan kartını işə saldı. Son günlər isə Samvel Babayan kartından istifadə etməyə çalışır. Bütün bunlar isə onu söyləməyə əsas verir ki, Rusiyanın separatçılar içərisində öz maraqlarını rekonstruksiya etmək məsələsi ortaya çıxıb. Biz bütün bu ssenarilərin fərqindəyik. Rusiya sülhməramlılarından separatçılara dəstək verilməsi xahiş olunur. Əslində sülhməramlıların ordakı əsas fəaliyyəti də bir başa separataçılara arxa-dayaq durmaqdan ibarətdir.
Gec-tez Qarabağdakı qanunsuz erməni birləşmələri tərkisilah edilməli və bölgədə sülh bərqərar olmalıdır. Əks halda antiterror əməliyyatı qaçılmazdır.
"Cənab Prezident geniş amnistiya məsələlərindən bəhs elədi. Bu da Qarabağda yaşayan erməni vətandaşlırımızın Azərbaycan cəmiyyətinə inteqrasiyası, bütövlükdə separatçıların qarşısını almağa yönəlmiş hadisələrdəndir. Təəssüflər olsun ki, Azərbaycan ərazilərindəki erməni silahlı birləşmələrinin tör-töküntüləri rədd edilmir. Bununla bağlı Azərbaycan tərəfinin dəqiq mövqeyi olsa da, Rusiya sülhməramlıları bütün danışıqları  pozaraq separatçılardan yararlanmağa çalışır. Bu isə Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin ruhuna zidd olmaqla yanaşı həm də Rusiyanın ambisiyalı və ənənəvi aqressiv siyasətinin davamıdır. Amma istənilən halda Azərbaycan separatçılara vaxt qoyub. Sülh üçün Ermənistanın indiki hakimiyyətinə də vaxt verilib. Şərtlər qəbul edilməsə, Azərbaycan hər an Qarabağda aniterror əməliyyatı keçirə bilər".