"Putin buna etiraz edir" - Ərdoğan
"Ankara Rusiya taxılını Afrika ölkələrinə göndərmək üçün emal etməkdə maraqlıdır" .
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib.
"Qara dəniz taxıl dəhlizi ilə gələn taxılın 44%-i Avropaya gedir və Rusiya prezidenti Vladimir Putin "buna etiraz edir".
Türkiyə lideri vurğulayıb ki, o, Rusiya prezidentinə Rusiya taxılının emal olunaraq un halına salınması və ən zəif inkişaf etmiş ölkələrə göndərilməsini təklif edib.
Bundan əvvəl Ərdoğan Rusiya Federasiyasının Qara dənizdəki taxıl dəhlizi vasitəsilə Afrika ölkələrinə ərzaq tədarükünə diqqət yetirmək təklifi ilə razılaşdığını bəyan edib .
2022-ci il iyulun 22-də İstanbulda Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və BMT arasında Qara dəniz vasitəsilə Ukraynadan kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracı üçün dəhlizin yaradılması haqqında saziş imzalanıb. 2023-cü il martın 18-də Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova bəyan edib ki, Rusiya taxıl müqaviləsini cəmi 60 gün uzatmağa razılaşıb.