Putin ilk dəfə olaraq Yaxın Şərqdəki müharibədən DANIŞDI
"Fələstin-İsrail münaqişəsinin kəskinləşməsi Amerika siyasətinin uğursuzluğu və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qərarlarına məhəl qoymamasının nəticəsidir".
KONKRET.az "RİA Novosti"yə istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiya prezidenti Vladimir Putin Kremldə İraqın baş naziri Məhəmməd əl-Sudani ilə görüşündə deyib:
"Təəssüf ki, biz Yaxın Şərqdə vəziyyətin kəskin şəkildə pisləşdiyini müşahidə edirik. Düşünürəm ki, çoxları mənimlə razılaşacaqlar ki, bu, ABŞ-ın Yaxın Şərqdə nizamlanmanı inhisara almağa cəhd edən siyasətinin uğursuzluğunun bariz nümunəsidir.
Təəssüf ki, hər iki tərəf üçün məqbul olan kompromislərin tapılması ilə məşğul olmadı. Vaşinqton nizamlanmanın necə davam etməsi və hər iki tərəfə təzyiq göstərməsi ilə bağlı öz ideyalarını irəli sürüb. ABŞ bu təzyiqi göstərməklə hər dəfə Fələstin xalqının maraqlarına, BMT Təhlükəsizlik Şurasının suveren Fələstin dövlətinin yaradılması ilə bağlı qərarlarının icrası zərurətinə məhəl qoymadı", – deyə Putin bildirib.